Reklama

Časté užívanie antibiotík môže viesť k smrti: Aj jedna dávka ročne je veľa! Pozrite sa, čo môžu spôsobiť

Časté užívanie antibiotík môže viesť k smrti: Aj jedna dávka ročne je veľa! Pozrite sa, čo môžu spôsobiť

Zdroj: iStock

Reklama

Lekári čoraz častejšie predpisujú pacientom antibiotiká, a to aj v prípadoch, kedy ich nevyhnutne nepotrebujú. Tým však prispievajú k obrovskej kríze bakteriálnej rezistencie. Podľa viacerých štúdií, antibiotiká ničia črevnú mikroflóru a jej oslabenie zvyšuje riziko sepsy.

Vedci z Manchestru zistili, že u každého človeka, ktorému sú predpísané antibiotiká, sa rok po ich užití zvyšuje riziko septického šoku - otravy krvi o 70 percent.

Vedci z Manchesterskej univerzity analyzovali 250 000 pacientov, u ktorých sa v období od januára 2019 do júna 2022 vyvinula sepsa, a porovnali ich so skupinou 1,3 milióna ľudí, ktorí ju nedostali. Analýza ukázala, že u ľudí, ktorí v predchádzajúcom roku pred vznikom sepsy užívali antibiotiká, bola pravdepodobnosť vzniku o 70 percent vyššia ako u tých, ktorí ich vôbec neužívali.

U tých, ktorí v priebehu roka užívali dva alebo tri cykly antibiotík, bolo riziko dokonca o 130 percent vyššie.

Sepsa sa môže začať aj menšou bakteriálnou infekciou, napríklad jednoduchým porezaním alebo infekciou hrudníka. Diagnostika je však spočiatku ťažká. Prejavovať sa môže ospalosťou, nevoľnosťou, zvracaním, dýchavičnosťou a bolesťou. Vzniká vtedy, keď imunitný systém organizmu prehnane reaguje na hrozbu a začne útočiť na vlastné tkanivá a orgány. Septický šok sa potom veľmi často končí smrťou.



"V našom výskume sme zistili, že u niektorých ľudí je pravdepodobnosť úmrtia na sepsu vyššia ako u iných, vrátane ľudí z najnižších sociálno-ekonomických skupín. Väčšiemu riziku sú vystavení tí, ktorí pravidelne užívajú antibiotiká. Môže to byť spôsobené základnými rozdielmi v ich imunitnom stave alebo stavmi, ktoré ich predurčujú k opakovaným infekciám," uviedli autori.

Autor: Famous.cz

Súvisiace