Stefančuk ocenil, že obe komory českého parlamentu vlani označili hladomor za genocídu vyvolanú sovietskym stalinským režimom. Podľa historikov počas dvoch rokov zomrelo až niekoľko miliónov Ukrajincov. Ako genocídu označili hladomor na Ukrajine okrem iného Spojené štáty, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko či pobaltské krajiny.
Českí politici v Kyjeve rokovali tiež so zástupcami Krymských Tatárov, ktorí od anexe ukrajinského polostrova Ruskom čelia útlaku. Na záver položili kvety pri fotografiách Ukrajincov padlých v boji proti ruskej agresii, ktoré sú umiestnené na stene pravoslávneho Michajlovského kláštora.
"Najsilnejší dojem je pre mňa ten, že sa Ukrajinci vôbec nevzdávajú, vôbec neustupujú, sú stále presvedčení o správnosti svojej myšlienky," povedal novinárom predseda senátneho školského výboru Jiří Růžička, ktorý Ukrajinu navštívil počas dvoch rokov štvrtýkrát. Podobne ako Ukrajinci by mali podľa zhodného pohľadu celej českej delegácie k preťahujúcej sa vojne pristupovať aj ukrajinskí spojenci vrátane Česka.
"Keď vidím, koľko ľudí zbytočne padlo kvôli agresii Ruska, kvôli tomu, že niekto chce obsadiť ich krajinu a správa sa ako terorista, tak si myslím, že musíme tú podporu naďalej udržať," povedala podpredsedníčka Senátu Jitka Seitlová.