Dolinková zdôraznila dôležitosť personálnej stabilizácie a zvýšenia počtu zdravotníckych pracovníkov, tiež rozhodnutie o novej národnej univerzitnej nemocnici v Bratislave. Je si vedomá, že jednou z jej prvých úloh bude "vyboxovať" čo najviac peňazí pre zdravotníctvo v budúcoročnom rozpočte. "Akékoľvek zmeny v zdravotníctve chcem prediskutovať so všetkými relevantnými aktérmi, ktorí v zdravotníctve pôsobia," deklarovala. Upozornila, že práve chýbajúca diskusia spôsobila aj problém s plánom optimalizácie nemocníc a potrebu ho riešiť legislatívnou úpravou.
Dolinkovej oponent v diskusii, člen Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo a exminister zdravotníctva Marek Krajčí (hnutie Slovensko) si cení doterajšiu ústretovosť ministerky ku konštruktívnej diskusii. Programové vyhlásenie vlády však v oblasti zdravotníctva označil za vágne.
V súvislosti s tohtotýždňovými legislatívnymi zmenami, ktoré posúvajú zavedenie maximálnych čakacích lehôt na operácie, Krajčí zopakoval výhradu, že minimálne pri niektorých typoch diagnóz mali tieto lehoty platiť, keďže sa v ich prípade už roky vytvárajú čakacie listiny. Ministerka sa podľa neho zachovala alibisticky. "Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody," skonštatoval Krajčí. Upozornil, že odklad zavedenia čakacích lehôt môže spôsobiť zbytočné úmrtia.
Dolinková oponovala poukázaním na nepripravenosť plánu optimalizácie siete nemocníc zo strany bývalej koalície. Zároveň zdôraznila prioritu zabezpečiť plný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti. Zopakovala, že v súčasnosti nie je zavedenie zmien plne vykonateľné. "Posun nám pomôže 'vychytať muchy', ktoré tam sú, a nastaviť dobre systém," upozornila. Odklad maximálnych čakacích lehôt podľa nej neohrozí čerpanie z plánu obnovy.
Ministerka sa vyjadrila aj k téme zavedenia chemickej interrupcie na Slovensku. O tzv. potratovej tabletke sa chce rozprávať s odborníkmi. "Mám k tomu ešte nejaké otázky a výhrady, chcem si to nechať vysvetliť," uviedla. Mieni však, že v zdravotníctve sú v súčasnosti prioritnejšie témy.