Šikanovanie medzi mladistvými má ďalšiu obeť! Roman († 15) prišiel o život po tom, ako zažil šikanu na vlastnej koži. Uprostred začarovaného kruhu tak opäť stoja nielen terče šikany a ich potenciálne obete, ale aj samotní rodičia a učitelia.
Čo robiť, ak ťa šikanujú?
1. Vyrozprávaj to niekomu, komu dôveruješ
- Môžu to byť napríklad tvoji rodičia, učitelia v škole, tréner, priatelia, školský psychológ či niekto z tvojich príbuzných. V tomto prípade nepôjde o žalovanie či o priznanie si slabosti, ale o dôležitú pomoc.
- Pomôcť a poradiť ti možno bude vedieť aj tvoj starší brat, sestra alebo kamarát. Možno sa tiež s niečím podobným už stretli. Ak so šikanou skúsenosti nemajú, choďte za tvojimi rodičmi alebo za učiteľmi spolu. Popros ich, aby ťa podporili.
2. Dohodni si mimo vyučovania stretnutie napríklad s učiteľom/učiteľkou či so školským psychológom
- Kontaktovať ich môžeš osobne, telefonicky alebo aj správou z vašej školskej webstránky. Zver sa im so situáciou a hľadajte spolu možnosti jej riešenia. Môžeš ich poprosiť, aby túto situáciu začali riešiť čo najdiskrétnejšie. Ak máš zo stretnutia strach alebo úzkosť, poznač si na papier alebo do mobilu, čo s nimi chceš prebrať, aby si tak na nič dôležité nezabudol/nezabudla. Určite ich bude zaujímať, kto ťa šikanuje, akým spôsobom, ako často, kde sa to deje a či o tom vie aj niekto iný (kto to napríklad videl, kto bol svedkom šikanovania).
3.Nemaž dôkazy
- Pokiaľ zo šikany existujú nejaké záznamy (videá, fotky, poškodené oblečenie, maily a pod.), určite im o nich povedz. Veci, ktoré ti pomôžu dosvedčiť to, čo sa deje, nezahadzuj ani nemaž.
4. Nikdy to nevzdávaj
- Ak by ti nikto z nich nevedel pomôcť, nevzdávaj to. Oslov niekoho ďalšieho. Najhoršie, čo môžeš spraviť, by bolo nechať to tak a trpieť šikanu ďalej. Pomôcť ti môžu anonymne aj na stránke www.sikana.sk
5. Píš o tom, čo cítiš
- Daj svoje emócie a pocity na papier, uľaví sa ti. Ak chceš, môžeš svoj príbeh zdieľať aj tu s nami. Pokojne nám anonymne napíš, ako sa cítiš a čo práve riešiš. Nie si v tom sám.