Waterhouse viedol výskum publikovaný v časopise Nature. Bolesti hlavy z červeného vína ľudia prežívajú takmer odvtedy, čo sa naučili vyrábať alkoholické nápoje z fermentovaného ovocia. Vedci sa dlho pokúšali prísť s vysvetlením, prečo tomu tak je; najskôr vinili triesloviny, siričitany a histamíny, píše list The Washington Post (WP). Teraz, po testovaní asi 12 zlúčenín vyskytujúcich sa v červenom víne, prichádzajú výskumníci s novou, pravdepodobnou možnosťou - za bolesti môže kvercetín, ktorý si víno vytvára v šupkách bobúľ na ochranu pred slnečným žiarením.
Pre ľudí predstavuje kvercetín významný antioxidant, ktorý môže pomôcť znížiť riziko infarktu alebo niektorých typov rakoviny, píše WP. "Ak sa ale v tele zmieša s alkoholom, môže pôsobiť bolesti hlavy, keďže narúša schopnosť odbúravania alkoholu," dodáva Waterhouse.
"Nie je jasné, koľko ľudí presne bolesťami hlavy po červenom víne trpí, ale ide o pomerne bežný úkaz. Možno tretina mojich pacientov spomína, že má takúto skúsenosť," povedal Morris Levin, profesor neurológie na Kalifornskej univerzite v San Francisku a spoluautor štúdie.
Lacnejšie víno podľa enológa Waterhouse typicky obsahuje menej kvercetínu, keďže jeho bobule neboli pri dozrievaní vystavené takémuto množstvu slnečného žiarenia. Minúť menej peňazí za víno tak paradoxne môže byť riešením, ako zmierniť bolesť hlavy.