Vo vyhlásení citovanom v pondelok agentúrou DPA sa však tiež uvádza, že je potrebné ďalšie vyšetrovanie, aby sa zistilo, kto raketu odpálil a či boli porušené zákony vedenia vojny. Ida Sawyerová z HRW na margo toho uviedla, že obete a rodiny tých, ktorí boli zabití alebo zranení, keď v nemocnici hľadali útočisko pred útokmi "si zaslúžia komplexné vyšetrenie (celej udalosti), aby sa zistilo, čo sa stalo a kto je za to zodpovedný".
Veľmi krátko po incidente palestínska islamistická skupina Hamas prišla s vyhlásením, v ktorom z útoku na nemocnicu al-Ahlí obvinila Izrael. Izrael toto tvrdenie odmietol a zodpovednosť za incident pripísal militantnej palestínskej organizácii Islamský džihád, ktorá podľa izraelskej armády pochybila pri namierení strely.
Izraelská armáda vtedy zverejnila na podporu svojich tvrdení aj letecké snímky, fotografie z terénu, nahrávky a videá na podporu svojich tvrdení. HRW v rozsiahlej správe o tragickej udalosti, zverejnenej na svojom webe, uviedla, že 17. októbra o 18.59 h miestneho času zatiaľ presne neidentifikovaný typ munície zasiahol vydláždenú plochu v areáli nemocnice, medzi parkoviskom a upravenou oblasťou, kde sa zhromaždilo mnoho civilistov, aby sa tam ukrývali pred izraelskými útokmi.
Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy následne informovalo, že zabitých bolo 471 ľudí a ďalších 342 ich bolo zranených. HRW pritom nedokázala potvrdiť túto bilanciu, ktorá je výrazne vyššia ako iné odhady, pričom vykazuje nezvyčajne vysoký pomer zabitých a zranených a zdá sa byť neúmerná škodám viditeľným na mieste.