Tá môže byť spôsobená tým, že majú napríklad rohový byt alebo susedov, ktorí extrémne šetria. Často sa totiž stáva, že teplo uniká do vedľajších nevykurovaných bytov. Rozdiely vo vyúčtovaní sú potom medzi jednotlivými vlastníkmi extrémne vysoké.
Zmeny v pravidlách pre rozpočítavanie nákladov na množstvo tepla dodaného v teplej vode a nákladov na množstvo tepla na vykurovanie podľa novej vyhlášky sa v praxi prvýkrát prejavia pri vyúčtovaní nákladov za rok 2023. Vyúčtovacie faktúry budú vlastníkom bytov doručené najneskôr do 31. mája 2024.
„Po novom bude podiel základnej zložky tepla na vykurovanie vo všetkých bytových domoch najmenej 30 % z celkových nákladov na množstvo dodaného tepla, pričom vyhláškou odporúčané rozdelenie je 60 % základná zložka, teda tá časť, ktorá sa počíta podľa podlahovej plochy bytu, a 40 % spotrebná zložka, teda tá časť, ktorá sa počíta podľa nameranej spotreby,“ uvádza Anna Krajčiová, výkonná riaditeľka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku.
Nový spôsob prerátania
Novinkou je tzv. kontrolný mechanizmus. Podľa neho by nemal rozdiel medzi bytom s minimálnou jednotkovou cenou za teplo na štvorcový meter celkovej plochy vykurovaného priestoru a bytom s maximálnou cenou na štvorcový meter prekročiť 2,5-násobok. Ak bude rozdiel väčší, upraví sa podiel základnej zložky na celé percento smerom nahor a podľa tohto pomeru sa rozpočítajú náklady v celom bytovom dome.
„Aj keď správcovia bytových domov už majú vo väčšine prípadov spracované analýzy vplyvu nových pravidiel na výsledky vyúčtovania nákladov na teplo v jednotlivých bytových domoch podľa spotreby tepla v uplynulom roku, až reálne čísla za rok 2023 a nasledujúce roky ukážu, do akej miery ovplyvní nová vyhláška náklady na vykurovanie v jednotlivých bytoch a celkovú energetickú efektívnosť bytových domov,“ dodáva Anna Krajčiová.