Úrokové sadzby
Rast sa končí, otázka je, či pôjdu dole
Podľa výkonného riaditeľa úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimíra Dvořáčka neskúmajú, či budú ešte sadzby na hypotékach rásť. „Domnievame sa, že kulminujú. Zaoberáme sa tým, ako dlho tu bude hladina vyšších úrokových sadzieb, kedy sa ten trend zase zmení. Nemôžeme očakávať to, čo sme tu mali predtým, že hypotéka bola za jedno percento, tieto doby sú už preč. Bude si na to treba zvyknúť,“ hovorí expert. Podiel nesplácaných úverov však zostáva na historicky nízkej úrovni. „Platí to aj pri úveroch, pri ktorých sa už rastúce sadzby preniesli do vyššej splátky,“ uvádza NBS.
Splácanie úverov
Splátky nevie utiahnuť 1 % ľudí
Podľa analytika Dvořáčka je veľká väčšina dlžníkov, ktorá zatiaľ zvláda splácanie úverov aj s vyššími sadzbami. „Najviac zadlžené domácnosti s tým môžu mať problém. Sú najohrozenejšie, no v zásade platí, že v súčasnej dobe by schopnosť klientov nemala byť ohrozená. Keby došlo k zhoršeniu ekonomickej situácie, zhoršila by sa situácia na trhu práce, tak tento problém by mohol byť závažnejší,“ dopĺňa odborník.
Refixácie sa v najbližších dvoch rokoch budú týkať približne polovice všetkých domácností. Podľa Ličáka je podiel zlyhaných úverov veľmi nízky, a to len pri 1,1 % hypoték. Teda len každá stá domácnosť si nevie poradiť so splátkou za byt či dom. „Úrokové sadzby z 1 % na 5 % by nemali výrazne ohroziť schopnosť splácať úvery. Podiel domácností, ktoré by mohli byť ohrozené, nie je nejaký vysoký - 4,6 %. Bežne je ten podiel okolo 3-4 %, čiže tých, ktorí sú v ťažkej pozícii, no miera zlyhania je podstatne nižšia. Situácia je veľmi pokojná, neočakávam zhoršenú kvalitu,“ doplnil Ličák, že problém by bol len pri poklese príjmov ľudí alebo vyššom raste nezamestnanosti.