Konferencia v Teheráne nadviazala na Káhirskú konferenciu (22. - 26. november 1943), na ktorej sa riešila otázka ďalšieho vedenia vojny v Barme, na Ďalekom východe a v Tichomorí, ako aj povojnového usporiadania tejto oblasti.
Stretnutie amerického prezidenta, sovietskeho vodcu a britského ministerského predsedu, ktoré sa začalo 28. novembra 1943, sa konalo za prísnych bezpečnostných opatrení na sovietskom veľvyslanectve v Teheráne, kde bol v rezidencii uprostred parku ubytovaný aj prezident Franklin D. Roosevelt. Neďaleko sa nachádzalo britské veľvyslanectvo. Konferencia trvala do 1. decembra 1943.
Stretnutie otvoril a viedol americký prezident Roosevelt: "Ako najmladší z tu prítomných šéfov vlád, dovoľujem si, vysloviť sa ako prvý. Chcem ubezpečiť členov novej rodiny, vás členov tejto konferencie, ktorí sedíte za týmto stolom, že všetci sme sa tu zišli s jedným cieľom - s cieľom vyhrať vojnu čo najskôr. Budeme navzájom hovoriť ako priatelia - otvorene a úprimne." Hlavnou témou štvordňovej konferencie bolo otvorenie druhého frontu v západnej Európe a povojnové usporiadanie Európy.
Tesne pred začiatkom druhého plenárneho zasadania sa uskutočnil 29. novembra slávnostný akt, počas ktorého Churchill odovzdal Stalinovi v mene britského kráľa Juraja VI. pamätný meč. Na jeho čepeli bol nápis: "Občanom Stalingradu s oceľovými srdcami, dar kráľa Juraja VI. ako hold britského ľudu."