Štvrté tvrdenie sa odvoláva na štúdiu vykonanú na 690.000 záznamoch, ktorá údajne ukázala, že u mnohých zdravých žien sa po mamografickom vyšetrení vyvinula rakovina prsníka. AFP našla štúdiu, ktorá zahŕňala 690.993 žien vo veku 66 až 79 rokov. Za nepravdivým tvrdením však môže byť jej nesprávna interpretácia, čo pre AFP potvrdil Aleksandar Ivković, rádiológ z diagnostického centra Neo-Mag v srbskom Niši.
"Povedzme, že všetci ľudia na svete vypijú denne minimálne po jednom pohári vody a vo svete zomrie 100.000 ľudí. Ak by sme používali rovnakú logiku ako v príspevkoch na sociálnych sieťach, znamenalo by to, že príčinou úmrtí je voda. Ide o nezmyselnú interpretáciu údajov, podľa ktorých bolo mnoho prípadov rakoviny objavených po skríningu. Práve to je však účelom skríningu – včasné odhalenie rakoviny," povedal.
Nepravdivé je aj tvrdenie, že Švajčiarsko je prvou krajinou na svete, ktorá zakázala mamografické vyšetrenia. Hovorca švajčiarskeho Spolkového úradu pre verejné zdravie uviedol, že mamografia nie je vo Švajčiarsku v žiadnom prípade zakázaná.