V programovom vyhlásení vlády sa odvolávajú na ústavu, ktorá konštatuje, že len súd rozhoduje o vine a treste za trestné činy. Bavíme sa o prezumpcii neviny, ktorá bola v posledných rokoch výrazne pošliapaná, o čom svedčia desiatky nálezov Ústavného súdu. Aký je váš názor na tému prezumpcie neviny?
- Som celý život advokát a vnímam to citlivo. Prezumpcia neviny je jedným zo základných práv každého občana a tento princíp je univerzálny celosvetovo, čo sa týka vyspelých demokracií. U nás v rámci nášho systému fungovania trestného práva prebieha dosť dlhý čas od momentu vznesenia obvinenia, resp. uvalenia väzby až do momentu právoplatného odsúdenia. Prípravné konanie je zásadne neverejné a mali by sa dodržiavať princípy neverejnosti a OČTK neinformujú o trestnom konaní, lebo by to mohlo narušiť priebeh v neprospech obžaloby. Prekáža mi, keď osoby, ktoré nevieme identifikovať, vynášajú informácie zo spisov, ktoré sú tajné, tak sa stáva to, že je to v rozpore s princípom prezumpcie neviny.
Ako sa dá tomu predísť?
- To je otázka na príslušného ministra. Predpokladám, že dôraz bude kladený na to, aby sa technicky zabránilo únikom zo spisov. Skôr si myslím, že to budú legislatívne opatrenia, ktoré budú na programe dňa, ale nedovolím si predikovať.
V poslednej dobe sme boli svedkami nadužívania väzobného konania, čo tiež konštatujú nálezy Ústavného súdu. Čo treba urobiť, aby väzba nebola náhradou za výkon trestu?
- Je tam celý rad vecí, ktoré by bolo potrebné urobiť. Máme obrovský dlh v prípade humanizácie väzníc - väzobných aj výkonu trestu. Väzba nie je výkon trestu, je len opatrenie, ktoré má zákonom vymedzené dôvody, ktoré majú za účel spriechodniť trestné stíhanie, obmedziť obžalovaného na slobode na krátku nevyhnutnú dobu. Bohužiaľ, verejnosť má nízke právne povedomie, a keď je na niekoho uvalená väzba, tak prebehne rýchly súd a hovorí sa o tom, akoby bol odsúdený.
V roku 2015 za vášho pôsobenia bol prijatý zákon o používaní elektronických náramkov predovšetkým pri domácom väzení. V programovom vyhlásení vlády sa hovorí o stave väzníc, kde je príliš veľa väzňov. Náramky by mohli humanizovať tresty. Ako sa pozeráte na tento projekt?
- Socialistické trestné právo bolo v roku 2005 rekodifikované a malo mať za cieľ posilniť nápravnú funkciu trestného práva. Faktom bol opak, pribudli trestné sadzby, pribudli skutkové podstaty nových trestných činov a výsledkom bolo, že nezačal fungovať systém alternatívnych trestov ako trest domáceho väzenia, hoci sa zakotvil do zákona, no neboli naň technické prostriedky. Väznice sa začali plniť a v dnešnej dobe sme krajinou s druhým najväčším počtom väznených osôb na 100-tisíc obyvateľov v EÚ. Domáce väzenie je psychicky veľmi závažný trest, ktorý má miesto v našom systéme.
Vláda chce prispôsobiť novú súdnu mapu. Ako vnímate jej efektivitu?
- Ciele súdnej mapy boli správne a dobré, ja som ich podporoval aj ako predseda advokátskej komory. Žiaľ, došlo k tomu, že spôsob, akým nakoniec došlo k presadeniu, sa minul účinkom.
K akým zmenám musí dôjsť?
- Nie je možné ju nejako zásadne prekopávať, lebo tvorí súčasť plánu obnovy. Pokiaľ by súdna mapa nefungovala a nenaplnili sa ciele, tak prídeme o veľké finančné prostriedky. Pôvodný plán bol osekaný o mnoho súčastí a vzniklo niečo iné ako predpokladali. Bude to mať negatívny dosah najbližšie roky na rýchlosť súdneho konania.