Od šťastia tancovali
Obidvoch najviac dojal príbeh ženy, ktorá prežíva s piatimi deťmi sama a ratolesti kŕmi potravou pre ovce. „Opustil ju muž, dve deti spia v plechovej búde na zemi, jedno na stole a ďalšie dve sú s ňou v posteli,“ doplnil Lukáš, ktorý sa po tomto zážitku vracal na Slovensko s ťažkým srdcom.
>>>Foto z Maroka TU<<<
Podnikatelia sa dohodli, že na dva a pol mesiaca odídu do Švajčiarska, kde budú makať na stavbách a všetky peniaze, čo tam zarobia, investujú do rozvoja marockého slumu v Maasai Village. V krajine helvétského kríža napokon zarobili 15-tisíc eur, za čo nechali postaviť školu pre 70 detí.
„Murovanú školu stavali Afričania rok a pol, my sme im posielali peniaze. Pred pár dňami sme ju otvorili. Deti boli také šťastné, že robili mexické vlny, tancovali typické africké rituálne tance, videli sme obrovskú spontánnu radosť,“ prezradil Tono.
>>>Foto z Maroka TU<<<
„Keď sme sa vrátili s Lukášom na Slovensko, boli sme šťastní, že si môžeme pustiť vodu a kúpiť rožok,“ zhodli sa. Mladíkov z Oravy teší fakt, že vďaka ich dobrému skutku mohli pomôcť desiatkam rodín, ktoré žijú 8-tisíc kilometrov ďaleko.
Okrem postavenej školy je ich snom motivovať Slovákov adoptovať si na diaľku aj afrického žiaka. „Je to hodnota jednej večere, no dieťaťu v Afrike to zaplatí mesačné náklady na ubytovanie, školu, jedlo, oblečenie aj lieky,“ uzavrel Tono.
Oravská škola v Maasai Village
- Navštevuje ju 70 najchudobnejších detí z ulice.
- Učia sa robiť drevárske výrobky, vďaka čomu prežijú.
- Vyučujú ich africkí učitelia.
- Väčšina žiakov sú chlapci.
- Školu opustia, keď budú schopní vyrobiť všetky produkty z dreva.