V praxi to bude podľa Galla znamenať radikálne obmedzenie akýchkoľvek bežných výdavkov vrátane financií smerujúcich do zabezpečenia obvyklých potrieb mesta. "Takisto to bude aj pri prevádzke magistrátu a mestských podnikov, aby sa čo najrýchlejšie dosiahli úspory predovšetkým v prevádzkových a mzdových nákladoch," uvádza magistrát.
Krízový režim sa má odzrkadliť aj na odvoze komunálneho odpadu, údržbe a oprave ciest, či údržbe verejných priestranstiev. Mesto tvrdí, že sa bude snažiť minimalizovať dosahy krízového režimu v oblasti sociálnej starostlivosti a školstva.
Keďže v súčasnosti nie je možné pripraviť vyrovnaný rozpočet, podľa Polačeka bude mesto od začiatku budúceho roka v rozpočtovom provizóriu. Úsporné opatrenia sa týkajú zníženia výdavkov v minimálnej výške päť percent oproti tým výdavkom, ktoré boli schválené v rozpočte mesta na tento rok.
Problémy pri zostavovaní rozpočtu zdôvodňuje aj tým, že mestské zastupiteľstvo (MsZ) v uplynulých dňoch opäť odmietlo návrh na zvýšenie poplatkov za komunálny odpad, v školských zariadeniach, daň z nehnuteľností a ubytovania, čo mohlo priniesť 25 miliónov eur. Rozdiel medzi predpokladanými príjmami a výdavkami predstavuje v súčasnosti zhruba 44 miliónov eur. Magistrát pripomína, že problémom sú najmä výpadky príjmov z podielových daní či nové kompetencie miest, ktoré spôsobili nárast výdavkov.
Hlavný kontrolór bude vzhľadom na zlú finančnú situáciu mesta pravidelne vyžadovať od ekonomického oddelenia monitorovaciu správu o všetkých záväzkoch mesta vrátane tých po lehote splatnosti.