Podľa novej štúdie mohla pandémia kovidu ovplyvniť zdravie mozgu ľudí vo veku 50 a viac rokov. Ukazuje to nová štúdia z Veľkej Británie. Viac ako 3 000 dobrovoľníkov vyplnilo ročné dotazníky a online kognitívne testy na meranie zmien v pamäti a iných schopností, keď sa pandémia rozvinula.
Výsledky ukázali pokles, bez ohľadu na infekciu kovidu. Vyrovnanie sa so strachom, obavami a neistotou z kovidu a narušením rutiny mohlo mať podľa odborníkov „skutočný a trvalý vplyv“ na zdravie mozgu.
Rýchlosť poklesu kognitívnych funkcií sa zrýchlila počas prvého roka pandémie, zistila štúdia. Pokiaľ ide o problémy s pamäťou, pokles pokračoval aj v druhom roku. Najhorší celkový pokles mali ľudia, ktorí mali už pred vypuknutím pandémie mierne problémy s pamäťou.
Štúdia s názvom PROTECT, publikovaná v The Lancet Healthy Longevity, bola vytvorená s cieľom pomôcť pochopiť, ako zdravý mozog starne a prečo sa u niektorých ľudí rozvinie demencia. Na základe súčasných zistení vedúca výskumníčka profesorka Anne Corbettová tvrdí, že pandemické podmienky mohli urýchliť úpadok mozgových funkcií u starších ľudí.
„Naše zistenia naznačujú, že karanténa a iné obmedzenia, ktoré sme zažili počas pandémie, mali skutočný a trvalý vplyv na zdravie mozgu u ľudí vo veku 50 a viac rokov, a to aj po skončení opatrení. Teraz je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým uistiť sa, že podporujeme ľudí so skorým kognitívnym poklesom. Najmä preto, že existujú veci, ktoré môžu urobiť teraz, aby neskôr znížili riziko demencie. Takže ak máte obavy o svoju pamäť, najlepšie urobíte, ak si dohodnete stretnutie so svojím praktickým lekárom a necháte sa vyšetriť,“ hovorí Corbettová pre BBC.