Štúdia naznačuje, že umelá inteligencia (AI) je takmer dvakrát lepšia pri hodnotení agresivity zriedkavej formy rakoviny zo skenov ako súčasná metóda. Vďaka rozpoznaniu detailov neviditeľných voľným okom bola AI úspešná až na 82 % v porovnaní so 44 % pri laboratórnej analýze.
Vedci z Royal Marsden Hospital a Institute of Cancer Research tvrdia, že by to mohlo zlepšiť liečbu a priniesť úžitok tisícom pacientov ročne. Sú tiež nadšení potenciálom umelej inteligencie včas odhaliť iné druhy rakoviny. AI už teraz ukazuje obrovský prísľub pre diagnostiku rakoviny prsníka a skrátenie obdobia liečby.
Počítače môžu byť zásobované obrovským množstvom informácií a môžu byť trénované na identifikáciu vzorcov v nich, aby mohli predpovedať, riešiť problémy a dokonca sa učiť z vlastných chýb. „Sme neskutočne nadšení z potenciálu tejto najmodernejšej technológie. Mohlo by to viesť k lepším výsledkom pacientov prostredníctvom rýchlejšej diagnostiky a efektívnejšej personalizovanej liečby,“ povedala profesorka Christina Messiou.
Vedci použili techniku nazývanú rádiomika na identifikáciu voľným okom neviditeľných znakov sarkómu, ktorý sa vyvíja v spojivovom tkanive zadnej časti brucha, na skenoch 170 pacientov. S týmito údajmi dokázal algoritmus AI zo skenov vyhodnotiť agresivitu ďalších 89 nádorov nemocničných pacientov oveľa presnejšie ako biopsie, pri ktorých sa malá časť rakovinového tkaniva analyzuje pod mikroskopom.
Profesorka Messiou dúfa, že túto technológiu budú vedieť použiť lekári na celom svete, pričom vysokorizikovým pacientom bude poskytnutá špecifická liečba, zatiaľ čo tí s nízkym rizikom budú ušetrení zbytočnej liečby a následných vyšetrení.