Ak doteraz predsedu úradu vymenúval a odvolával prezident na návrh vlády, a to po schválení parlamentom, po novom má túto právomoc vykonávať už len vláda na návrh ministerky zdravotníctva. Prezident SR aj Národná rada SR sa majú z tohto procesu vylúčiť, navyše, presne stanovené dôvody na odvolanie sa majú doplniť o vágnu formulu, „ak existujú iné závažné dôvody, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie“.
„Tento nový dôvod, pre ktorý je možné odvolať predsedu alebo predsedníčku úradu prakticky kedykoľvek, znamená politizáciu verejnej správy na úkor jej nestrannosti a profesionálnej odbornosti a vychádza v ústrety záujmom finančných skupín, ktoré získavajú z verejných zdrojov v zdravotníctve nezaslúženú rentu a na pomery v EÚ nevídanú dominanciu," upozorňuje ÚDZS.
Podľa úradu je to prekvapujúce o to viac, že vo svojom čerstvo schválenom Programovom vyhlásení v oblasti zdravotnej politiky vláda Roberta Fica tvrdí, že jej „ambíciou je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva“ a zároveň v tom istom dokumente konkretizuje, že „zabezpečí, aby Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol spôsobilý adresne vykonávať dohľad a kontrolu nad hospodárnosťou, účelnosťou a efektivitou využívania zdrojov verejného zdravotného poistenia“.
Ministerstvo zdravotníctva túto zmenu vysvetľuje cez médiá tak, že ide o návrat k právnej úprave, ktorá bola dlhoročne zaužívaná. „Chýbajú však akékoľvek argumenty. Pritom práve počas neslávnej dlhoročnej éry, v ktorej bol úrad podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR, sa spojili zdravotné poisťovne Dôvera a Apollo," upozorňuje úrad. Úrad v tom zohral kľúčovú rolu a následne schválil aj bankové úvery na vyplatenie stoviek miliónov eur z verejného zdravotného poistenia v prospech akcionárov Penty.