K hlavám vlád a štátov, ktoré sa zišli v Dubaji na konferencii, sa pripojil aj Lukašenko, ktorému Európska únia vyčíta zásahy proti bieloruskej opozícii a spojenectvo s Ruskom. Prezidenti Litvy, Lotyšska a Poľska, ktorí sú skalní zástancovia Ukrajiny v boji proti ruskej agresii, sa pre Lukašenkovu prítomnosť na COP28 rozhodli bojkotovať tradičnú spoločnú fotografiu účastníkov.
"Hovorí sa tomu rodinná fotografia. Lukašenko nepatrí do rodiny, ktorej chceme byť súčasťou," uviedol pre AFP litovský prezident Gitanas Nauséda.
Bolo by podľa neho pokrytecké stáť bok po boku lídra krajiny, ktorá umožnila vstup ruských jednotiek na Ukrajinu cez svoje územie, a popri tom "diskutovať o budúcnosti sveta a klimatickej zmene, akoby sa nič nestalo".
Litva a Lotyšsko patria medzi najhlasnejších kritikov Ruska a zástancov zvýšenej vojenskej pomoci Ukrajine. Obe krajiny spolu s Poľskom boli v uplynulých rokoch vystavené náporu tisícov migrantov, ktorí sa snažili dostať na územie EÚ cez Bielorusko. Prílev migrantov podľa nich zámerne organizoval Lukašenko, aby sa v rámci odplaty za európske sankcie pokúsil destabilizovať EÚ.