Reklama

Dočkáme sa prelomového zistenia?! Vedci mali nájsť spôsob, ako rozlúštiť prastaré texty

Dočkáme sa prelomového zistenia?! Vedci mali nájsť spôsob, ako rozlúštiť  prastaré texty

Zdroj: iStock

Reklama

O umelej inteligencii sa stále častejšie píše a hovorí v negatívnom tóne. Ale ak slúži vede, môže pomôcť tam, kde ľudské schopnosti nestačia. Môže totiž rozlúštiť päťtisíc rokov staré texty vytesané do kameňa.

Programy na rozpoznávanie písma obvykle fungujú iba v dvojrozmernom režime, ale nový program nemeckých vedcov dokázal prečítať ako trojrozmerné tabuľky, tak ich dvojrozmerné fotografie. Umelá inteligencia by tak mohla pomôcť odhaliť podrobnosti o živote v starovekej Mezopotámii, odkiaľ pochádzajú päťtisíc rokov staré tabuľky. Odhaduje sa pritom, že deväťdesiat percent textov v klinovom písme zostáva nepreložených.

Tím nemeckých vedcov však teraz prišiel na nový spôsob, ako vycvičiť počítače, aby rozpoznali klinové písmo a dokonca umožnili obsah tisícročných tabuliek prehľadávať ako webové stránky, čo umožní digitalizovať a zostaviť väčšie knižnice týchto starovekých textov.

„Až doteraz bolo ťažké pristupovať k obsahu mnohých tabuliek v klinovom písme naraz, tak nejako musíte presne vedieť, čo a kde hľadáte. Možno na nich nájsť všetko, od nákupných zoznamov až po súdne rozhodnutia. Tabuľky umožňujú nahliadnuť do minulosti ľudstva pred niekoľkými tisícročiami. Sú však silne zvetrané, a preto je ťažké ich rozlúštiť aj pre trénované oči,“ uviedol hlavný autor štúdie Hubert Mara z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenburgu.

Jeho tím nakŕmil program dvadsaťjeden tisíc znakov a štyritisíc sedemsto znakov v klinovom písme. Po vyškolení umelej inteligencie ju otestovali na ďalších tabuľkách, aby zistili, aká je spoľahlivá. Podľa analýzy výsledkov dokáže presne rozpoznať klinové písmo a znaky s presnosťou približne sedemdesiatšesť percent.

Autor: Famous.cz

Súvisiace