V IMO, ktorá zodpovedá za reguláciu bezpečnosti a ochrany medzinárodnej lodnej dopravy a prevenciu znečistenia, pôsobí 175 členských štátov OSN. Rusko je členom tejto organizácie od roku 1958 a do jej výkonnej rady bolo volené opakovane. V piatok v tajnom hlasovaní uspelo 40 krajín vrátane Číny, Grécka, Talianska, Japonska, Británie, USA i Južnej Kórey. Rusko však medzi nimi nebolo, vysvetľuje Reuters.
Ukrajina, ktorá sa na voľbe nezúčastnila, presadzovala, aby bolo Rusko z Rady IMO vylúčené. "Rusko nemôže byť členom Medzinárodnej námornej organizácie ani jej riadiacich orgánov, pretože nikto v posledných desaťročiach nespôsobil väčšiu škodu slobodnej plavbe ako Rusko," vyhlásil Zelenskyj v pondelok vo videopríhovore k zhromaždeniu IMO.
Ruská delegácia v piatok pred zhromaždením vyjadrila presvedčenie, že si zaslúži byť v Rade IMO. "Vyvažujúca a konštruktívna úloha je to, čím naša krajina prispieva nielen tomuto orgánu, ale aj celej organizácii," uviedla delegácia Moskvy.
Reuters pripomína, že Rusko v októbri tiež neuspelo v hlasovaní Valného zhromaždenia OSN o členoch Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC). Moskva má členstvo v tomto orgáne pozastavené v dôsledku invázie na Ukrajinu. Rusko vlani nezvolili ani do výkonnej rady Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).