Ak obchodovanie so živočíchom ohrozuje jeho prežitie, jeho medzinárodný obchod je obmedzený či zakázaný Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). "Keď zistíte, že živočích na predaj je uvedený v zozname CITES, overte si na stránke Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, či je jeho kúpa legálna," uviedli policajti. V prípade pochybností ľuďom poradí Štátna ochrana prírody SR.
Záujemcovia môžu predávajúceho požiadať o nahliadnutie do dokumentov. Európska únia podľa polície vyžaduje na nákup a predaj živočíchov osobitnú dokumentáciu. Overiť si ich možno priamo na Výkonnom orgáne CITES, ktorým je MŽP. Policajti upozorňujú, že zločinci často používajú falošné doklady na uľahčenie nezákonného predaja. Vybrané druhy živočíchov musia byť tiež nezameniteľne označené uzavretým nesnímateľným krúžkom alebo mikročipom. Preto je podľa polície nevyhnutné skontrolovať, či údaje o označení v predloženom dokumente presne súhlasia so skutočným označením kupovaného zvieraťa.
"Ak predajca požaduje platbu len pomocou netradičných metód, ako sú kryptomeny, výlučne hotovosť alebo platby prostredníctvom tretích strán, je to významný indikátor, že niečo nemusí byť v poriadku," tvrdia policajti. Tieto platby sťažujú polícii vystopovanie predaja a často ich využívajú zločinci na utajenie svojich aktivít. "Ak vás predávajúci po nákupe požiada o zaplatenie ďalších poplatkov, môže to tiež znamenať, že máte dočinenia so zločincami. Legitímne spoločnosti vám to vopred oznámia," podotkli.