Za svoje zásluhy bol neskôr povýšený do hodnosti podplukovníka. Jeho príbeh, žiaľ, upadol do zabudnutia. V rodnej obci mu teraz odhalili pamätník. Na statočného rodáka z východoslovenskej dediny miestnych upozornil až email zo zahraničia.
„V roku 2021 nám napísal Jan Kratochvíl z Brna, ktorý nás poprosil o bližšie údaje, osobné dokumenty a fotografie, aby ich mohol použiť v knihe Rytíři nebes. Kontakt sme posunuli rodine Kravcovej, ktorá sa spojila s Johnovým synom Hankom a poskytla zaujímavé informácie,“ vysvetľuje Silvia Paľová (42) z obecného úradu, ktorá o významnom rodákovi zostavila informačnú brožúru.
Z učňa inžinier
Spomienku na statočného človeka sa v jeho rodnej obci podarilo obnoviť predovšetkým vďaka priaznivým okolnostiam, vďační sú však i rodine Anny Kravcovej, ktorá je neterou Johna. „Osobitne Johnovmu synovi Hankovi Kravcovi, že sa v povedomí našich obyvateľov obnovila spomienka na statočného človeka, ktorý bol počas druhej svetovej vojny jednou z dôležitých osobností vzhľadom na svoje zásluhy v službách 310. československej stíhacej perute RAF,“ pokračuje Paľová (42).
Donedávna bol pilot RAF pre miestnych „Janko, čo lietal“ - hlavne preto, lebo po vojne John Alois Kravec pracoval v Prahe ako pilot Československých aerolínií. Až pred dvoma rokmi si však mnohí uvedomili, že mal aj veľkú zásluhu na porážke fašizmu. Po vojne to však nemal jednoduché.
Našiel si krásnu manželku, herečku z Prahy Nadine Janatovú. Po roku 1948 sa však musel z Československa vysťahovať, inak by skončil vo väzení. Odišiel do USA, kde musel začínať od piky ako učeň. Postupne sa však vďaka húževnatosti a ťažkej drine vypracoval na vývojového inžiniera leteckých motorov.