Mínusové teploty sú veľkou záťažou pre ľudské telo. Vdychovaním studeného vzduchu môže dôjsť k zúženiu ciev a k vyvolaniu srdcového záchvatu. Úrad verejného zdravotníctva SR varuje, že mínusové teploty majú zlý vplyv na rizikové skupiny. Predovšetkým na deti, starších ľudí, diabetikov, na ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami a respiračnými ochoreniami.
„Nezabúdajte si ruky a tvár pravidelne krémovať, aby ste predišli praskaniu kože. Ako ochrana pred odrazom svetla a slnka od snehu je vhodný ochranný krém proti UV žiareniu,“ upozorňuje Katarína Nosálová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Z ďalších varovaní vyplýva, že by sme mali náležitú pozornosť venovať ochrane nôh, rúk a hlavy. Potrebné je nosiť teplé rukavice, čiapky, ponožky a zimné nepremokavé topánky s dostatočne hrubou podrážkou a izolačnou vrstvou. „Tiež by sa ľudia mali vyhýbať alkoholu a kofeínovým nápojom, ktoré zvyšujú riziko podchladenia a omrzlín,“ uvádza Katarína Nosálová. Pamätajte, že starší ľudia potrebujú teplejšie oblečenie, keďže sami produkujú menej telesného tepla.
Kedy je zima nebezpečná
0 až -9 °C
- nízke riziko vzniku omrzlín
-10 až -27 °C
- nízke riziko vzniku omrzlín alebo podchladenia, ak nezostanete vonku dlho bez dostatočnej ochrany proti zime
-28 až -39 °C
- pokožka sa ochladí v priebehu 10 až 30 minút
- riziko omrzlín a vzrastá riziko podchladenia
-40 až -47 °C
- koža sa ochladí už za 5 až 10 minút
- vysoké riziko vzniku omrzlín a podchladenia
-48 až -54 °C
- pokožka sa ochladí už za 2 až 5 minút
- veľmi vysoké riziko vzniku omrzlín a vysoké riziko podchladenia