Podľa autorov sa u majiteľov štvornohých priateľov zvyšuje pravdepodobnosť, že sa dostanú von z domu, čo výrazne precvičí ich mozog. Práve pohyb a dýchanie čerstvého vzduchu sú faktory, ktoré riziko demencie znižujú. Novú štúdiu viedli vedci z Tokijského metropolitného gerontologického inštitútu v Japonsku.
„Majitelia psov, ktorí zvykli cvičiť a neboli sociálne izolovaní, mali výrazne nižšie riziko, že sa u nich prejavia príznaky demencie. Starostlivosť o psa môže prispievať k udržaniu fyzickej aktivity, vrátane toho, že má človek cvičebný návyk a predchádza obmedzeniu socializácie, aká sa vyskytla napríklad počas pandémie,“ uviedli autori z Tokia.
Výsledky však tiež ukazujú, že mať psa nechráni pred ochorením, pokiaľ máte málo pohybu a ste sociálne izolovaní. „U majiteľov psov bez každodenných životných návykov súvisiacich so starostlivosťou o psa, ako je absencia návyku na prechádzky, a sociálna izolácia, sa neprejavili pozitívne účinky prítomnosti psa v živote seniora súvisiace s prevenciou demencie,“ varujú autori.
Zrejme tiež preto nemá pozitívny vplyv na prevenciu demencie vlastníctvo mačky, pretože mačka nepotrebuje toľko starostlivosti a interakcií počas dňa a nie je potrebné ju venčiť.