Hrozba čierneho trhu s mafiánskym pozadím
Ekonómovia tiež upozorňujú, že neuvážené zvýšenie daní v konečnom dôsledku môže podporiť čierny trh, ktorý už teraz na Slovensku prosperuje. Podľa analýzy spoločnosti Nielsen IQ, predaj nezdanených cigariet v tomto roku znova stúpol na svoju rekordnú úroveň, ktorú naposledy dosahoval pred korona krízovou. Znamená to, že z každej piatej krabičky cigariet vyfajčenej na Slovensku nebola odvedená spotrebná daň.
Rast podielu nezdanených tabakových výrobkov možno podľa analýzy spojiť s citlivosťou Slovákov na celkový rast výdavkov domácností. Ak by sa odhalený objem produktov bez dane predal v riadnom režime, štát by podľa prepočtov získal do rozpočtu o 70 miliónov eur. Lokality s najvyšším podielom nezdanených tabakových výrobkov už prekvapujúco nie sú pri ukrajinských hraniciach, ale v Komárne a Piešťanoch. Podiel nelegálneho tovaru tam dosiahol až pätinu predaja.
Rast počtu falšovaných cigariet vo vnútrozemí je pritom podľa Trendu signálom, že kriminálne skupiny využívajú dômyselnejšie cesty, ako dodať tovar cenovo citlivým Slovákom.
„Dane presahujúce udržateľné úrovne podporujú tvorbu sivej či čiernej ekonomiky. Ak sa rozšíri neoficiálna ekonomika, klesajú nielen štátne daňové príjmy, ale subjekty pôsobiace na čiernom trhu zároveň dosahujú nadmerné zisky. To vytvára čoraz silnejšie motívy na podporu paralelnej ekonomiky. Zvyčajne s mafiánskym pozadím. Boj s takýmito subjektmi je extrémne finančne aj kapacitne náročný,“ upozorňuje týždenník Trend.
Podľa Inštitútu moderného spotrebiteľa majú však fajčiari aj inú možnosť ako ušetriť. A síce, že jednoducho presedlajú na výrobky, ktoré sa dnes tešia daňovým prázdninám, ako sú elektronické cigarety alebo nikotínové vrecúška.
Opatrnosť národniarov
Opatrne sa k otázke nových spotrebných daní stavia aj Slovenská národná strana. Šéf národniarov, Andrej Danko v diskusnej relácii O 5 minút 12 v polovici novembra vyhlásil, že návrh nepodporí, a tiež pripomenul, že nárast dane z tabaku už raz zablokoval v predošlej koalícii so Smerom-SD. Neskôr však svoju rétoriku zjemnil, keď pre agentúru SITA jeho tlačové oddelenie uviedlo: „Počkáme si na návrh.“