Ročne je usmrtených vyše 300 miliónov kráv a z každej vzíde približne 5 m² kože, ktorá sa vo veľkom množstve končí na skládke a produkuje skleníkové plyny, pretože ju výrobcovia odmietali kupovať. Teraz sa možno karta obráti...
Návrh iniciatívy One4Leather, ktorý zaznie na Konferencii OSN o zmene klímy, hovorí o znížení environmentálnej záťaže tým, že navrhuje návrat pravých koží do interiérov áut, pretože neobsahujú chémiu, sú udržateľné, obnoviteľné a podporujú cirkulárnu ekonomiku.
Ekologickejšia než syntetická
Nejeden výrobca v poslednom čase ponúkal automobily vo vyšších stupňoch výbavy so sedadlami, s armatúrou či s rôznymi doplnkami potiahnutými syntetickou kožou. Lenže tieto produkty majú podľa vedcov k udržateľnosti naozaj ďaleko. Ich biologická rozložiteľnosť bola za bežných podmienok minimálna. Bežná umelá koža totiž obsahuje vyše 80 percent polyuretánu či polylaktidových vlákien. A okrem problematickej recyklácie týchto výrobkov prinášali aj z úžitkového hľadiska len minimálne benefity. Pomerne rýchlo sa totiž opotrebúvali a strácali na kvalite.
A automobily, v ktorých sa tieto náhrady začali používať, pomaly končia na skládkach. Lenže s recykláciou interiérov plných syntetických vlákien sa spája náročný aj nákladný proces, ktorý enormne zaťažuje životné prostredie. Likvidácia starej kože je podľa mnohých ekologickejšia, a tak sa možno v budúcnosti dočkáme opäť áut s krásnymi koženými interiérmi...
Zmena optiky ?
V podstate len živočíšny pôvod dáva koži stigmu neetického výrobku. Jediný ako-tak akceptovateľný argument je, že kvôli nej je usmrtených mnoho zvierat, no ako tvrdí iniciatíva One4Leather: „Žiaden chovaný hospodársky dobytok nie je chovaný pre svoju kožu.“ Kvalitná koža predstavuje vedľajší produkt obrieho mäsiarskeho biznisu, čo dokladá aj Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
A One4Leather upozornilo, že kožiarsky priemysel nepredstavuje pre životné prostredie hrozbu, ale hrá dôležitú rolu v jeho udržateľnosti. „Kožu je potrebné chápať ako príležitosť čo najlepšie využiť dostupné zdroje. Sú cestou, ako predchádzať ďalšiemu poškodzovaniu životného prostredia,“ píšu autori hnutia.
V prospech opätovného veľkoobjemového využívania v rámci automobilového priemyslu hovorí aj fakt, že predstavuje aj trvanlivý, pohodlný a navyše elegantný prvok v rámci interiéru. Kedysi automobilový priemysel spotreboval vyše pätiny hovädzích usní, no teraz ju využíva minimum značiek. Vo veľkom ju využívajú hlavne výrobcovia luxusných vozidiel, ako sú Bentley či Rolls-Royce.
Aké druhy sa používajú?
- kravská
- ovčia
- z amerického jeleňa
- z pekari
Na čo najčastejšie sa používa koža?
- volant
- centrálna konzola
- páka
- sedačky