TASR o tom informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Jana Matiašová. "Odporúčania výboru PRAC budú predložené Výboru EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP), ktorý prijme konečné stanovisko agentúry," uviedla hovorkyňa.
"Cieľom opatrení je minimalizácia rizika syndrómu posteriórnej reverzibilnej encefalopatie (PRES) a syndrómu reverzibilnej cerebrálnej vazokonstrikcie (RCVS)," uviedla Matiašová. Priblížila, že sú to zriedkavé stavy, pri ktorých môže dôjsť k zníženému prísunu krvi do mozgu, čo môže mať potenciálne za následok vážne, život ohrozujúce stavy. "Promptnou diagnostikou a následnou liečbou symptómy týchto stavov zvyčajne odznejú," doplnila.
Výbor zároveň odporúča zdravotníckym pracovníkom, aby informovali pacientov o bezodkladnom ukončení liečby spomínanými liekmi, ak sa objavili príznaky ako náhla silná bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, zmätenosť, záchvaty či poruchy videnia.
Lieky s obsahom pseudoefedrínu sa používajú na liečbu príznakov nachladnutia a chrípky. "Ako je bolesť hlavy, horúčka a bolesť, alergickej nádchy alebo nealergickej/neinfekčnej nádchy," doplnila hovorkyňa. V rámci Európskej únie sú lieky obsahujúce pseudoefedríny dostupné pod rôznymi obchodnými názvami.