Ako informoval podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík, v liste upozorňujú na riziká zmien v justícii, ktoré chce vláda Roberta Fica (Smer-SD) narýchlo presadiť a vyzvali ich, aby tieto zmeny eurokomisia až do nezávislého posúdenia Benátskou komisiou Rady Európy neodobrila. Okrem Hojsíka list podpísali europoslanci Michal Wiezik, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Vladimír Bilčík, Ivan Štefanec, Miriam Lexmann, Peter Pollák, Eugen Jurzyca a Jozef Mihál.
„Návrh slovenskej vlády, ktorý jej predstavitelia zdieľali s Európskou komisiou, nepredstavuje žiadnu reformu trestného konania na Slovensku, ako sa Robert Fico snaží zúfalo tvrdiť. Ide o oslabenie a faktické zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu,” skonštatoval Hojsík.
Poslanci v liste podľa neho komisiu varujú, že navrhované zmeny právneho systému na Slovensku sú bezprecedentným útokom na právny štát. Rozsiahle a urýchlené zmeny zároveň ignorujú akúkoľvek verejnú a odbornú diskusiu.
„Pripomeňme si tiež, že premiér Fico riadil Slovensko väčšinu času v posledných dvoch desaťročiach. Je preto veľkým prekvapením, že sa pán Fico rozhodol reformovať justíciu a trestné konanie až počas svojho štvrtého funkčného obdobia, keď sú niektoré vyšetrovania a trestné konania týchto inštitúcií spojené s osobami blízkymi jeho predchádzajúcim vládam a politickej strane,” uvádzajú europoslanci. Zároveň doplnili, že je úlohou práve Európskej komisie vždy posilňovať inštrumentalizovaný boj proti korupcii v členských štátoch, ako aj ochranu nezávislých inštitúcií a mechanizmov chrániacich princípy právneho štátu a demokracie.
Vládna koalícia podľa medializovaných informácií chystá zmenu fungovania a prípadne aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Trestné veci, ktoré momentálne špeciálna prokuratúra dozoruje, by v takom prípade prešli do pôsobnosti krajských prokuratúr, čo kritizovali napríklad opoziční politici. Rovnako sa hovorí aj o možnosti zrušiť Špecializovaný trestný súd.