V ňom je podrobne popísané, aké životné podmienky sú v jednotlivých európskych mestách. Na akej priečke sa umiestnila Bratislava a ktoré mestá sú pre život najdrahšie?
Podľa rebríčka sa v prvej trojke miest, v ktorých sú náklady na život vo všeobecnosti najvyššie, nachádzajú mestá Zürich (Švajčiarsko), Ženeva (Švajčiarsko) a Londýn (Anglicko). Hlavné mesto Slovenskej republiky sa umiestnilo na 72. priečke. Sociálno-ekonomický analytik Ján Košč tvrdí, že toto umiestnenie je optimálne. Otázkou však podľa neho ostáva, či sú aj služby a celkovo životná úroveň priamo úmerná nákladom, ktoré musíme na život v Bratislave vynaložiť.
„Priemerný Slovák v podstate neexistuje, ľudia sú rôzni aj s rôznymi príjmami a s vlastnými životnými príbehmi. Ak sa vezme, že ľudia, ktorých zárobok je v Bratislave podpriemerný, čo je z hľadiska Gaussovej krivky približne 60 % ľudí, tak je jasné, že títo to nemajú v hlavnom meste určite ľahké.“ Služby v Bratislave nehodnotí ako zlé alebo nedostatočné, ale ani tie nie sú na to, že je to hlavné mesto úplne výnimočné. Ako príklad uvádza estónsky Tallinn, kde je verejná doprava zdarma, a tu za ňu musíme platiť.
Drahý nájom
Keď si napríklad porovnáme výšku nájmu v drahej oblasti v Zürichu a v Bratislave, rozdiel je markantný. Kým v Bratislave by sme za nájom vo vyhľadávanej lokalite dali približne 1 011 €, v najväčšom meste Švajčiarska, Zürichu, by sme museli zaplatiť okolo 4 267 €. Oproti Zürichu sa teda suma za nájom v Bratislave zdá byť oveľa lepšia. Avšak, ak si to porovnáme s platom, aký dostáva priemerný Slovák, je jasné, že práve náklady na bývanie nám ukroja najväčšiu časť výplaty.