V podstate ide o dlhšie pracovné voľno. Ale pozor! Neplatené. Takže, ak túžite pár mesiacov cestovať po svete, písať knihu alebo sa venovať vedľajšiemu pracovnému projektu, je potrebné si to všetko najprv poriadne premyslieť. A najmä prepočítať. Čo na tento fenomén hovorí zákon?
Sabatikal je v podstate dlhodobé pracovné voľno, ktoré slúži aj ako prevencia proti vyhoreniu. Rovnováha medzi pracovným a osobným životom bola súčasťou prieskumu OECD Better Life Index, v ktorom Slovensko skončilo na 18. mieste spomedzi 40 krajín. Zamestnancovi ponúka možnosť čerpať niekoľko mesiacov voľna a zároveň neprísť o pracovnú pozíciu. Ide o kariérnu prestávku zameranú na osobný rozvoj a oddych.
„Sabatikal slúži na načerpanie nových psychických aj fyzických síl a vie byť veľmi efektívny v prevencii vyhorenia. Ak majú ľudia možnosť zvoliť si dostatočne dlhý sabatikal, znižuje sa pravdepodobnosť, že zamestnanec dá výpoveď a po návrate dokáže byť výkonnejší, prichádzať s novými a lepšími nápadmi a lepšie zvládať aj náročné pracovné situácie,“ hovorí psychologička Anna Pittnerová. Vyhorenie u nás najviac ohrozuje pracovníkov školstva, zdravotníctva, kreatívnych sektorov, ale aj opatrovateľov.
Žiadajte ho pol roka vopred
Sabatikal zatiaľ na Slovensku nie je zákonne podchytený. Bez problémov však funguje napríklad v reťazci Lidl, kde môže až o tri mesiace neplateného voľna požiadať každý zamestnanec, ktorý tu odpracoval aspoň 5 rokov. Potom sa vráti na svoju pozíciu. Slovenská sporiteľňa ponúka pre nemanažérske pozície možnosť okrem štandardnej dovolenky čerpať voľno počas jedného až dvoch súvislých mesiacov.
A nie je potrebné sa nahlasovať ako samoplatca zdravotného poistenia. Oficiálne údaje o počte firiem, ktoré u nás ponúkajú sabatikal, neexistujú. Tento rok bola jeho možnosť uvedená v 2 427 pracovných ponukách na Profesia.sk. Podľa PR manažérky spoločnosti Profesia Ľubice Melcerovej to tvorí 0,9 percenta všetkých zverejnených inzerátov v rámci ich portálu. Zvyčajne o tento druh pracovného voľna treba požiadať pol roka vopred, ak ho firma ponúka ako benefit. Bežnou súčasťou života je napríklad v Rakúsku, USA, Austrálii, vo Fínsku či v Holandsku. Trvá zvyčajne pol roka až dvanásť mesiacov.