Marc Gauthier z Bordeaux vo Francúzsku je prvý človek, ktorý tento implantát vyskúšal. Hovorí, že mu dal druhú šancu. Teraz dokáže prejsť kilometre, keď bol predtým často pripútaný na pobyt v dome.
Pred operáciou spôsobovala Marcovi problémy chôdza po schodoch alebo nástup do výťahu. Zdá sa, že liečba zabrala a teraz, keď je zariadenie zapnuté, jeho chôdza vyzerá takmer normálne. „Nastúpiť do výťahu, to znie tak jednoducho, no pre mňa to bolo predtým nemožné. Teraz nemám problém. Ráno zapínam stimuláciu a večer vypínam. To mi umožňuje lepšie chodiť a stabilizovať sa. Momentálne sa už nebojím ani schodov. Každú nedeľu idem k jazeru a prejdem asi 6 km. Je to neuveriteľné,“ hovorí Marc Gauthier pre BBC.
Stimulátor je umiestnený v bedrovej oblasti miechy, ktorá posiela správy do svalov nôh.
Marc je stále pod kontrolou, jeho mozog dáva pokyny, ale epidurálny implantát pridáva elektrické signály pre hladší konečný výsledok. Je pripojený k malému generátoru impulzov s vlastným napájaním, implantovanému pod kožu Marcovho brucha. Po operácii na prispôsobenie zariadenia absolvoval Marc týždne rehabilitácií, aby ho naprogramoval pomocou snímačov spätnej väzby na nohách.
Neurochirurgička Jocelyne Bloch, ktorá namontovala Marcov prístroj pred takmer dvoma rokmi, uviedla, že technológia a postup sú podobné tým, ktoré pomáhali niektorým pacientom s poranením chrbtice už mnoho rokov, ale išlo o prvé použitie pri Parkinsonovej chorobe. „Je pôsobivé vidieť, ako cielenou elektrickou stimuláciou miechy, rovnakým spôsobom ako u paraplegických pacientov, môžeme korigovať poruchy chôdze spôsobené Parkinsonovou chorobou,“ povedala Jocelyne Bloch.
Tím teraz vyskúša zariadenie u ďalších šiestich pacientov s Parkinsonovou chorobou, pričom využije financovanie z nadácie herca Michaela J. Foxa. Ani implantát však nie je liek na Parkinsonovu chorobu. Ľudia s touto chorobou majú v mozgu príliš málo chemického dopamínu, pretože niektoré nervové bunky, ktoré ju spôsobujú, prestali fungovať.