Najčastejším pôvodcom infekcií močových ciest je baktéria E. coli. "Tá prirodzene osídľuje oblasť hrubého čreva a vplyvom nedostatočného pitného režimu, oslabenia imunity, prítomnosti močových kameňov a u mužov najmä zväčšenou prostatou sa následne usádza a množí v močových cestách a spôsobuje tak klinické ťažkosti v zmysle zápalových ochorení," uviedla Filipovičová.
Do veku 50 rokov sa zápal podľa nej častejšie vyskytuje u žien v dôsledku anatomického usporiadania a tesného kontaktu močovej trubice, pošvy a konečníka. Po 50. roku sa, naopak, infekcie vyskytujú častejšie u mužov, najmä v dôsledku zväčšenia prostaty. "Po 60. roku sa výskyt u mužov a žien vyrovnáva. U detí sa najčastejšie stretávame s infekciami u mladých chlapcov, a to najmä pri komplikujúcich faktoroch, akými sú synechie predkožky alebo fimóza," doplnila odborníčka.
Zápal močových ciest odporúča urologička liečiť u svojho obvodného lekára alebo pediatra. Každý zápal je pritom nutné verifikovať kultivačným nálezom vzorky moču. Následne, podľa výsledkov prítomnosti komplikujúcich faktorov a frekvencie výskytu je potrebné zvážiť vyšetrenie v urologickej ambulancii. "Voľnopredajné liečivá sú cenné najmä pri výskyte recidivujúcich infekcií močových ciest ako doplnok liečby, pri už rozvinutom bakteriálnom ochorení je však často potrebná návšteva lekára," vysvetlila urologička.