Opera v Sydney si nedávno pripomenula 50. výročie. Ikonický dizajn spojený s týmto austrálskym mestom, ktorý je považovaný za triumf architektúry 20. storočia, pritom takmer nebol postavený.
„Z morskej hladiny v prístave vyzerajú jeho obrie lastúry ako vznášajúce sa plachty lode. Priamo spoza vody mi pripomínajú čepce mníšok. Z profilu ich prirovnávajú k lastúrnikom ustríc, zatiaľ čo z neďalekých botanických záhrad pripomínajú nevyliahnuté vajcia nejakého obrovského prehistorického zvieraťa,“ opisuje ikonickú budovu spravodaj BBC.
Budova opery by pravdepodobne nikdy nebola postavená, keby nebola financovaná z peňazí z lotérie. Stala sa ústredným bodom národných osláv a protestov. Avšak dôvod, prečo sa Opera stala takou vhodnou austrálskou dominantou, je, že je nedokončená a neúplná. Navyše, väčšina Austrálčanov si myslí, že je to už teraz skvelé a nepotrebuje ďalšie vylepšenia.
Budovu má na svedomí málo známy architekt Jørn Utzon, ktorého vybral najvplyvnejší porotca, fínsky architekt Eero Saarinen. Dánsky víťaz súťaže pritom ani nerátal s tým, že by mohol vyhrať práve jeho odvážny návrh. Oneskorenia a výpadky nákladov ohrozili celý projekt, Utzona nahradil miestny architekt Peter Hall, a tak sa očarujúci interiér, ktorý sa predpokladal, nikdy nestal realitou.
Pôvodný rozpočet na výstavbu bol 7 miliónov dolárov. Celá stavba napokon stála až 102 miliónov, z ktorých drvivú väčšinu zaplatila práve austrálska lotéria. Stavať sa začala v roku 1959 a slávnostne dokončená bola až v roku 1973.