Suchý vzduch má významný vplyv na naše zdravie. Na druhej strane, ani vysoká vlhosť nie je dobrá. Čo robiť aby sme zabránili plesňam? Kedy máme vnútri optimálnu mieru vlhkosti a ktoré sú v tomto prípade rizikové časti domácnosti?
Odborníci radia, aby sme sa v interiéri vyvarovali kombinácii nízkej teploty a vysokej vlhkosti vzduchu. Vtedy zabránime vzniku plesní. Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto zdôrazňuje: „Ak chcete v miestnosti vytvoriť optimálnu klímu, je potrebné okrem teploty sledovať aj vlhkosť vzduchu - a to tak, aby nebol počas chladného obdobia rozdiel teplôt vo vnútorných priestoroch cez deň a v noci príliš veľký (malo by to byť maximálne 5 stupňov).“ Týmto sa zabráni kondenzácii pary na vychladených miestach. Optimálna miera vlhkosti vzduchu v miestnosti je medzi 40 až 60 %.
V čom škodia
Rizikovejšie časti domácností sú kúpeľňa a kuchyňa. Takže vareniu, sušeniu bielizne alebo sprchovaniu treba prispôsobiť aj režim vetrania. Podľa odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR za negatívne účinky na zdravie sú zodpovedné emisie z plesní. Spóry plesní podporujú vznik a zhoršujú priebeh astmy a alergických ochorení. Niektoré druhy okrem alergizujúceho pôsobenia vyvolávajú aj zápalové procesy, najmä časté zápaly dýchacích ciest.
Vždy je lepšie predchádzať vzniku plesní, a to najmä krátkym a intenzívnym vetraním, ako ich likvidovať. Keďže plesne sa objavujú v súvislosti s vlhkým bytom, musí sa v prvom rade odstrániť táto príčina. Potrebné je, aby sme okno otvorili pri všetkých činnostiach, pri ktorých sa tvorí vlhký vzduch. Suchý vzduch má vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čím môže prispievať aj k predčasnému starnutiu pokožky a vzniku vrások.