Zároveň je to aj najvoňavejšia výstava pred Vianocami. Podieľajú sa na nej samotní obyvatelia Hriňovej a okolia. Vytvorili unikátne sladké mestečko, na ktorom majú nemalú zásluhu aj deti z miestnych škôl a škôlok. Čo v ňom nájdete?
Nápad vytvoriť medovníkovú Hriňovú priniesla pred ôsmimi rokmi Vilma Babicová (76), ktorá žila 23 rokov v nórskom Bergene. Tam sa koná podobná výstava z perníkov. „V Bergene funguje perníkové mesto od roku 1991, ja som prišla s myšlienkou medovníkového mesta. Nechcela som odkopírovať perníkový Bergen, ale nájsť spoločného menovateľa, a ním je med, ktorý ide do perníkov aj medovníkov,“ prezradila rodáčka z Hriňovej a zakladateľka tejto výstavy.
Foto medovníkov TU!
Budú ich dražiť
Hriňovské medovníkové mesto má tento rok v priestoroch mestského kultúrneho strediska dvadsať exponátov, nechýba ani veľká fujara, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva Unesco. Tento ročník je výnimočný väčším množstvom sakrálnych pamiatok. „Sú tam dve kaplnky, oba hriňovské kostoly a dvojička horského hotela Poľana. Pikoškou je medovníková pumpa. Výstava je voľne prístupná do konca decembra. Na apel pani Babicovej spravíme tentoraz aj dražbu jednotlivých medovníkových budov a segmentov,“ prezradil nám vedúci kultúry mesta Hriňová Martin Kliment.
Foto medovníkov TU!
Benzínová pumpa Kaktus
- Nový exponát v MsKS Hriňová vypichol jeho šéf Martin Kliment (42). „Benzínka funguje u nás iba druhý rok, volá sa Kaktus, lebo tak prezývajú jej majiteľa. Verím, že v dražbe si ju aj odkúpi,“ povie s úsmevom. Deti, ktoré ju vyhotovili, tam uviedli nižšie ceny pohonných hmôt. „Za také tam motorista nenatankuje, asi nevedia, koľko dnes stojí benzín. Ale sú vyššie, než to bolo v roku 2020,“ dodá so smiechom.
Horský hotel Poľana
- Veľký medovníkový horský hotel najviac zaujal samotnú zakladateľku výstavy. „Hotel je dlhé roky nefunkčný. Veľmi by som si priala, aby ožil, aby sa znovu dostal život na Poľanu a nepozerali sme sa na ňu ako na vyhasnutú sopku. Horský hotel by mal znovu slúžiť nielen obyvateľom Podpoľania, ale všetkým Slovákom a zahraničným návštevníkom. Boli tam lyžiarske vleky, kam sme sa chodili lyžovať. Je pre mňa smutné, že ako Hriňovčanka sa v podstate nemám kde postaviť na lyže,“ zúfa si Vilma Babicová.
Foto medovníkov TU!
Kostol Fatimskej Panny Márie na Raticovom Vrchu
- Vyrobili ho deti, učitelia a kuchárky zo ZŠ s MŠ Školská. Najmenší sa tak učili, ako piecť medovník. „Vyvaľkávali cesto, vyzdobovali, samozrejme, aj s pomocou učiteľov. Pri tomto kostole museli pomáhať aj pani kuchárky, išlo o náročnejšie dielo, bolo potrebné vykrútiť a vyrezať špecifické tvary. Pospájali sme sily, každý doniesol nejaké suroviny, niekto múku, niekto med,“ prezradila Mariana Kučerová (39), učiteľka ZŠ s MŠ Školská.