Zároveň však vedci zo Služby Copernicus pre zmenu klímy (C3S) oznámili, že máme za sebou najteplejšiu jeseň v histórii merania teplôt a rok 2023 bude určite najteplejším rokom v histórii merania teplôt. Zistenia vychádzajú z počítačových analýz súboru dát ERA5, ktorý obsahuje miliardy hodinových meteorologických záznamov zo satelitov, lodí a meteorologických staníc.
Novembrová teplotná anomália, rozdiel medzi zaznamenanou teplotou a priemerom medzi rokmi 1991 a 2020, bola jednou z najväčších, aké kedy boli zaznamenané. Klimatologická jeseň (september až november) bola najteplejšou zaznamenanou jeseňou s priemernou teplotou 15,3 °C, čo je o 0,88 °C nad dlhodobým priemerom.
Európa zažila druhú najteplejšiu jeseň s priemernou teplotou 1,43 °C nad základným priemerom. „Rok 2023 má za sebou šesť rekordných mesiacov a dve rekordné obdobia. Mimoriadne celosvetové novembrové teploty, vrátane dvoch dní teplejších o viac ako dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnou dobou, znamenajú, že rok 2023 je najteplejším rokom v zaznamenanej histórii,“ uviedla Samantha Burgessová, zástupkyňa riaditeľa C3S.
Riaditeľ globálnej organizácie C3S Carlo Buontempo dodal: „Kým bude koncentrácia skleníkových plynov stúpať, nemôžeme očakávať iné výsledky, než aké sme videli v tomto roku. Teplota bude naďalej stúpať as ňou aj dopady vĺn horúčav a sucha. Dosiahnutie nulovej čistej spotreby čo najskôr je účinný spôsob, ako zvládnuť klimatické riziká.“ Desaťročia 2010 až 2020 bolo zatiaľ najteplejšou dekádou v dejinách merania teplôt.