Vyplýva to z analýzy 17 rozsiahlych výskumov z celého sveta. Vinníkom bude zrejme parazitický prvok Toxoplasma gondii, ktorá preniká do mozgu infikovaných.
Človek je len medzihostiteľ, ktorého by ideálne mala zožrať práve mačka. Lenže tak to nefunguje a T. gondii tak v človeku márne čaká na svoju príležitosť vyvinúť sa do ďalšieho štádia v cieľovom hostiteľovi. Je však tiež dokázané, že mení správanie nakazených medzihostiteľov. Ako u myší, tak i u ľudí. Znižuje u nich ostražitosť, zvyšuje náchylnosť na riskovanie. Zrejme preto, aby sa medzihostiteľ ľahšie stal korisťou predátora (mačky) a parazit sa mohol do tohto cieľového hostiteľa dostať.
Vedci z Austrálie síce neskúmali, či T. gondii vyvoláva schizofréniu a ako, ale zistili, že vlastníctvo mačky nejako s rozvojom schizofrénie súvisí. Mladí ľudia žijúci s mačkou totiž ochorejú touto psychiatrickou chorobou dvakrát častejšie. Parazitická T. gondia môže vstúpiť do centrálneho nervového systému a ovplyvniť neurotransmitery v mozgu, čo môže viesť k zmenám osobnosti, psychotickým symptómom a psychiatrickým poruchám, ako je schizofrénia.
Avšak vedci z University of Queensland v tejto štúdii nepreukázali príčinnú súvislosť medzi T. gondii a schizofréniou u človeka, iba kauzalitu – teda vzťah medzi správaním mačiek doma a vyšším rizikom rozvoja ochorenia.