Premiér to uviedol na margo stanoviska Spojených štátov amerických, ktoré súhlasia so stanoviskom Európskej komisie, že zámer slovenskej vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry si vyžaduje dôkladnú právnu analýzu. Fico tvrdí, že si nevie predstaviť, že by slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone vydalo vyhlásenie, v ktorom odmietne prijatie zákona, ktorý sa týka trestného práva v USA.
„Chcem veľmi jasne povedať, že si neželám žiadne napätie medzi úradom vlády a veľvyslanectvom USA v Bratislave. Neželám si, aby kvalita tých vzťahov bola taká, ako to vidíme v Budapešti. Čo si želám je, aby nás USA brali ako suverénnu krajinu,“ uviedol Fico počas parlamentnej Hodiny otázok.
„Podporujeme odporúčanie Európskej komisie neschvaľovať navrhované zmeny v skrátenom legislatívnom konaní bez konzultácií s dotknutými osobami na národnej a európskej úrovni a bez stanoviska Benátskej komisie Rady Európy,“ uvádza sa v stanovisku americkej ambasády. Spojené štáty podľa veľvyslanectva naďalej podporujú princípy právneho štátu a transparentného vládnutia na Slovensku. „Sme pripravení podporiť Európsku komisiu aj Slovensko v snahách zabezpečiť tieto dôležité hodnoty v prospech všetkých občanov,“ dodali Spojené štáty. Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má od 15. januára vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.