„Úrad špeciálnej prokuratúry výraznou mierou prispieval k porušovaniu ľudských práv,“ povedal premiér Fico po rokovaní vlády. S týmto tvrdením nesúhlasia prokurátori špeciálnej prokuratúry, podľa ktorých nepochybili oni, ale Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd, a napriek tomu nikto nenavrhuje tieto inštitúcie zrušiť. „Je to pravda, ale iba sčasti. V dvoch tretinách nájdených rozhodnutí Ústavného súdu z exponovaných káuz ide o pochybenia súdov. Väčšinou súvisia s vyšetrovacou väzbou,“ hovorí investigatívny novinár Adam Valček.
Prokurátor je ale podľa neho stále „kľúčovou postavou – obvineného do väzby berie súd na návrh prokurátora,“ uvádza Adam Valček, ktorý sa roky venuje kauzám v súdnictve a justícii. Na stránke TREND.sk zverejnil obsiahlu analýzy takmer tridsiatky mediálne známych prípadov, na ktoré sa odvoláva vláda pri rušení UPŠ. „Tretina nájdených rozhodnutí ukazuje na priamu zodpovednosť špeciálnej prokuratúry“.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podľa SME uviedol, že priamo proti nim rozhodol Ústavný súd iba trikrát. „Skutočnosť je trochu vyššia. Nepriamo sa ich zodpovednosť spomína aj v ďalších rozhodnutiach,“ konštatuje Adam Valček, ktorý si ešte začiatkom leta vyžiadal z kancelárie Ústavného súdu SR prehľad sťažností proti prokuratúre. Sú medzi nimi aj sťažnosti proti tej špeciálnej. „Dáta ukazujú, že vlani prišlo Ústavnému súdu najviac sťažností na prokuratúru – 71. Naposledy sa ich počet k tomu blížil v roku 2015. Ide o všetky sťažnosti, teda aj také, ktoré sú odmietnuté, ešte nerozhodnuté alebo odložené bez rozhodnutia. V tretine zo 71 vlaňajších sťažnostiach sa spomínal Úrad špeciálnej prokuratúry. Podobne to bolo aj v roku 2021,“ uvádza Valček v dnes zverejnenej analýze týždenníka TREND.