1. Putin úplne ovláda ruskú politiku ako premiér aj ako prezident už 24 rokov. Do histórie tento bývalý agent sovietskej tajnej služby KGB vstúpil ako politik, ktorý rozpútal najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny a ktorý svetu pripomenul nebezpečenstvo stále hroziaceho jadrového konfliktu. Jadrová veľmoc Rusko na Putinov rozkaz napadla 24. februára 2022 Ukrajinu, konflikt si vyžiadal už desiatky tisíc mŕtvych. Rusko sa potom začalo vyhrážať použitím jadrových zbraní, Putin vyhlásil mobilizáciu a Rusko po nikým neuznaných referendách anektovalo štyri ukrajinské oblasti, čo väčšina západných krajín odmietla. Šéf Kremľa vyhlásil, že Rusko bude anektované územia obhajovať "všetkými dostupnými prostriedkami".
2. Od augusta 1999 bol Putin premiérom a v decembri 1999 si ho vtedajší prezident Boris Jelcin prekvapivo vybral ako svojho nástupcu. V marci 2000 prvýkrát zvíťazil v prezidentských voľbách a v máji 2000 prvýkrát zasadol do prezidentského kresla. O štyri roky neskôr víťazstvo s prehľadom zopakoval. Vzhľadom na ústavu sa nemohol uchádzať o tretí mandát v rade, stal sa preto znovu premiérom a ako svojho nástupcu v prezidentskom kresle si vybral Dmitrija Medvedeva. V roku 2012 si s Medvedevom svoje funkcie vymenili: Putin opäť vyhral prezidentské voľby a znovu sa ocitol na čele štátu. V roku 2018 bol opäť zvolený a tento mandát by mu mal vypršať v roku 2024.
3. V januári 2021 Putin podpísal zákon, ktorý mu umožňuje ešte dvakrát kandidovať na post hlavy štátu. Legislatíva vychádza z navrhovaných úprav ústavy, ktoré Rusi odhlasovali v referende v roku 2020. Prezident je v Rusku volený na šesť rokov a posledné voľby sa uskutočnili v roku 2018, Putin tak môže byť prezidentom až do roku 2036, keď by mal 83 rokov a mal by za sebou 36 rokov pri mocenskom kormidle. Tým by prekonal aj komunistického diktátora Josifa Stalina, ktorý bol pri moci v rokoch 1927-1953, teda 26 rokov, ale ešte by sa nevyrovnal cárovi Petrovi Veľkému, ktorý v období 1682-1725 vládol 42 rokov.