4. Súčasnú vojnu na Ukrajine mnohí označujú za Putinovu vojnu. Vlani 24. februára dal povolenie na "špeciálnu vojenskú operáciu", načo ruské vojská vtrhli do susednej krajiny. Ruská armáda vo vojne, ktoré sa však v Rusku slovom vojna pod prísnymi trestami hovoriť nesmie, útočí aj na civilistov a civilné objekty, ostreľuje humanitárne koridory, drží civilistov v obliehaných mestách a podľa dostupných informácií používa aj zakázané zbrane a útočí tiež na jadrové zariadenia. V niektorých mestách zvolila taktiku "spálenej krajiny". Od pomoci Ukrajine sa Putin pokúsil Západ odstrašiť hrozbou použitia jadrových zbraní - 27. februára 2022 šokoval svet, keď nariadil uviesť ruské jadrové sily do vysokého stupňa bojovej pohotovosti.
5. Spočiatku si Putin ako nie príliš známy politik popularitu získal rozhodným postupom v druhej rusko-čečenskej vojne. Najvýraznejšie zmeny, ktoré upevnili moc Kremľa, priniesli zákony, ktoré presadil v rámci boja proti terorizmu po prepadnutí školy v severoosetskom mestečku Beslan, kde v roku 2004 pri teroristickom útoku zahynulo vyše 330 ľudí.
6. Krátko po Putinovom nástupe do prezidentského úradu bolo ťažké nájsť vo svete hlavu štátu, ktorá má taký vplyv a popularitu ako on. Rusi v Putinovi objavili ideálneho vodcu, pretože podľa nich dokáže tvrdo obhajovať záujmy krajiny v zahraničí a z Ruska po rokoch chaosu a úpadku opäť urobil stabilizovanú veľmoc. Putin má stále vysokú popularitu v radoch Rusov, ktorí oceňujú, že sa postavil Západu a obnovil národnú hrdosť.