7. V rokoch 2008 až 2012 bol Putin šéfom hlavnej politickej strany v krajine Jednotné Rusko, ktorá ovláda Štátnu dumu. Centralizácia ústrednej moci na čele s Putinom sa premieta aj do ekonomiky.
8. Putinovi odporcovia kritizujú stav demokracie v Rusku, rastúcu koncentráciu moci a budovanie kultu osobnosti, zvyšujúci sa vplyv štátu na médiá a ekonomiku alebo nevysvetlené vraždy novinárov. Kritické hlasy sa ozývali už skôr aj zo zahraničia, hlavne pri ťažení Kremľa proti opozícii, počas rusko-gruzínskej vojny v Osetsku v roku 2008, kvôli ruskej anexii Krymu v roku 2014 či kvôli uväznenému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému, ktorý je považovaný za jedného z hlavných Putinových protivníkov na domácej scéne. O sankciách zo strany USA a EÚ Putin povedal, že vďaka nim sa Rusko zmobilizovalo.
9. Napäté vzťahy má Rusko hlavne s USA, čo vygradovalo po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. USA už pred ňou uvalili na Rusko sankcie a krajiny si vzájomne vyhostili niekoľko diplomatov. Putin odmieta rozšírenie NATO o Ukrajinu, čo za súčasnej krízy niekoľkokrát zopakoval. Stále tiež obviňuje Spojené štáty, že sa snažia udržať si dominantné postavenie vo svete. Americký prezident Joe Biden kvôli vojne na Ukrajine označuje Putina za vojnového zločinca.