10. Medzinárodný trestný súd v Haagu (ICC) tento rok vydal zatykač na Putina a tiež na splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Mariju Ľvovovú-bělovovú, ktorí sú podľa neho zodpovední za únosy ukrajinských detí z okupovaných území a sú obvinení z vojnových zločinov. Rusko jurisdikciu ICC neuznáva a Kremeľ zatykač odmietol s tým, že nemá právny základ. Povinnosť Putina zadržať na základe zatykača vydaného ICC má 120 štátov. Ruský prezident preto obmedzil svoje cesty do zahraničia; navštívil napríklad Spojené arabské emiráty a Saudskú Arábiu, ktoré túto povinnosť nemajú.
11. Putin sa vyslovil za demilitarizáciu Ukrajiny, ktorá by sa v ideálnom prípade sama zriekla ambícií vstúpiť do NATO a stala sa neutrálnou. "Po zuby ozbrojená krajina s jadrovými ambíciami je absolútne neprijateľná," povedal. Putin zdôraznil, že juhovýchod dnešnej Ukrajiny, kde sa nachádzajú územia ovládané povstalcami, "býval historicky súčasťou Ruska" a že "súčasná Ukrajina bola úplne vytvorená Ruskom, ruskými komunistami". "Sovietska Ukrajina vznikla v dôsledku boľševickej politiky, tvorcom Ukrajiny je Lenin," zdôraznil. Už koncom roka 2021 označil rozpad Sovietskeho zväzu za zánik historického Ruska. Inváziu zdôvodnil bez dôkazov nevyhnutnou "denacifikáciou" Ukrajiny, ktorú označil za kolóniu USA s bábkovým režimom a krajinu bez tradície nezávislej štátnosti. Už v júni 2021 Putin obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že svoju krajinu odovzdal pod plnú kontrolu zahraničia.
12. Putin opakovane varoval Severoatlantickú alianciu, aby na Ukrajine neprekročila "červenú čiaru". Tou by podľa neho bolo rozmiestnenie určitých útočných rakiet na ukrajinskom území. V takom prípade by Rusko "bolo nútené konať", zdôraznil šéf Kremľa. Predvlani v decembri Putin pri rokovaní prostredníctvom videokonferencie s prezidentom USA Joeom Bidenom opäť žiadal spoľahlivé a právne záväzné záruky toho, že sa NATO nebude rozširovať na východ. Biden Putina ubezpečil, že USA a ich spojenci zareagujú na prípadnú vojenskú eskaláciu medzi Ruskom a Ukrajinou tvrdými ekonomickými a ďalšími opatreniami. Po ruskej invázii na Ukrajinu nasledovali sankčné balíčky zo strany USA aj EÚ a západné krajiny pomáhajú Ukrajine tiež vojenskou pomocou.