13. Pred parlamentnými voľbami v roku 2021 začal Putinov režim tvrdo potláčať aktivity kritické voči Kremľa. Súčasťou tohto ťaženia proti odporcom prezidenta Vladimira Putina bol aj zákon, ktorý zakazuje poslaneckú kandidatúru členom organizácií vyhlásených za extrémistické či teroristické. Dvojtretinovú väčšinu v Štátnej dume si v nich udržala vládna strana Jednotné Rusko, podľa opozície voľby sprevádzali viaceré nezrovnalosti či priamo podvody.
14. Súčasne ale mnohí zahraniční lídri Putina označovali za svojho priateľa. Bývalý americký prezident George W. Bush ho vítal ako "pozoruhodného vodcu", na obdiv bolo dávané Putinovo priateľstvo s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a talianskym premiérom Silviom Berlusconim. Bývalý americký prezident Donald Trump zase kedysi označil Putinovu priazeň za "bonus" a o Putinovi vyhlásil, že je "fajn". A pochvalne sa o ňom zmienil aj za súčasnej krízy, keď Putinove počínanie okolo Ukrajiny označil za šikovné a geniálne. Trump tiež tento rok na jar vyhlásil, že by v prípade návratu do Bieleho domu ukončil vojnu na Ukrajine za 24 hodín bez toho, aby špecifikoval ako. Dobré vzťahy mal Putin tiež s bývalým českým prezidentom Milošom Zemanom, s ktorým sa niekoľkokrát stretol. Inváziu na Ukrajinu ale prezident Zeman ostro odmietol.
15. Putin sa narodil 7. októbra 1952 v Petrohrade. Jeho otec bojoval na fronte pri námorníctve a matka bola robotníčkou v továrni. Putin mal dvoch bratov, ktorí zahynuli ešte pred jeho narodením počas blokády Leningradu. V roku 1991 opustil kedysi obávanú sovietsku tajnú službu KGB, do ktorej vstúpil hneď po štúdiách práv v roku 1975. V KGB mal povesť zástancu tvrdej línie a svojimi kolegami z tajných služieb sa obklopuje v politike. Po dráhe špióna v Nemecku, vďaka ktorej perfektne ovláda nemčinu, sa stal asistentom prorektora Leningradskej štátnej univerzity. Na začiatku 90. rokov sa jeho niekdajší profesor Anatolij Sobčak stal primátorom Petrohradu a Putina vymenoval za svojho zástupcu.