"Pokým Amerika podporuje zločiny sionistického režimu (Izraela) a pokračovanie vojny... v tomto regióne môže dôjsť k nekontrolovateľnému výbuchu situácie," povedal iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi v telefonickom rozhovore.
Abdollahján ďalej označil za nepravdivé tvrdenie Izraela, že hnutie Hamas porušilo prímerie v Pásme Gazy. Podľa neho "sťažuje dosiahnutie trvalého prímeria podpora Izraela zo strany USA". Boje v Pásme Gazy sa obnovili 1. decembra po týždňovom humanitárnom prímerí.
Abdollahján zároveň vyzval na okamžité otvorenie hraničného priechodu Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom, čo by umožnilo intenzívnejšie dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Za "odvážny krok pre zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti" označil Guterresove rozhodnutie požiadať o aktiváciu článku 99 Charty OSN, za čo ho ostro kritizoval izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen. Tento článok Guterresovi umožňuje upozorniť BR OSN na záležitosti, ktoré podľa neho ohrozujú mier a bezpečnosť na svete.
Za rezolúciu BR OSN hlasovalo 13 z 15 členov tejto rady, proti boli USA a hlasovania sa zdržala Veľká Británia. Spojené štáty uviedli, že rezolúciu vetovali, pretože by "dostala hnutie Hamas na miesto, z ktorého by mohlo zopakovať svoje činy zo 7. októbra".
Vojna medzi Izraelom a Hamasom vypukla 7. októbra po bezprecedentnom útoku militantov z tohto palestínskeho hnutia na Izrael, pri ktorom zabili vyše 1200 ľudí, väčšinou civilistov. Izrael následne v Pásme Gazy spustil pozemnú i vzdušnú ofenzívu, ktorá si doteraz podľa palestínskych úradov vyžiadala viac než 17.400 obetí, väčšinou žien a detí.