Hoci diagnóza môže mať aj genetický základ, v drvivej väčšine ju podľa neho ovplyvňuje spôsob života a najmä naše stravovanie. Významným klinickým príznakom ochorenia je pritom najmä krv v stolici.
"Rakovina hrubého čreva je zradná, pretože ani pacienti s už vzniknutými metastázami nemusia mať žiadne klinické príznaky. Ak sa aj vyskytujú, ide najčastejšie o bolesti brucha, krv v stolici, chudnutie, pocit netrávenia, hnačky a príznaky chudokrvnosti," ozrejmil Francisty. Dlhodobé ťažkosti, ktoré pacient ignoroval, môžu podľa neho viesť k vzniku náhlej brušnej príhody, ktorá pacienta ohrozuje na živote. Ide o stav, kedy nádor spôsobí nepriechodnosť čreva, alebo začne pacient masívne krvácať a je ohrozený stratou krvi.
Nádor tiež môže prasknúť a tak dôjde k vyliatiu stolice do brucha. "Spomeniem aj tretiu skupinu pacientov, u ktorých je rakovina diagnostikovaná v bezpríznakovom štádiu, pomocou skríningového vyšetrenia alebo náhodne," dodal chirurg.
Sú dve základné skupiny ľudí, u ktorých sa ochorenie objavuje. Prvou sú pacienti s genetickými syndrómami a druhú tvoria ľudia s tzv. sporadickým karcinómom hrubého čreva, ktorý vzniká v dôsledku pôsobenia rizikových faktorov na kolonocyty. Ide o bunky vystielajúce hrubé črevo a konečník, následne vznikne polyp a z neho rakovina.
"Najlepšie je chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, a to každé dva roky. Ak sa nádor prejaví, môže byť už rakovina rozvinutá v pokročilom štádiu. Ľudia často zanedbávajú prvé príznaky, ktorými je najmä bolesť brucha spojená s prítomnosťou krvi v stolici. Pripisujú to zlatej žile, resp. hemoroidom," ozrejmil Francisty. Prítomnosť krvi v stolici je podľa neho významným klinickým príznakom a v takom prípade by mal pacient ihneď navštíviť svojho obvodného lekára. "Vyskytuje sa aj pri iných ochoreniach, neznamená teda hneď prítomnosť rakoviny. Keďže však patríme ku krajinám s najväčším výskytom rakoviny hrubého čreva na svete, nie je čas otáľať," uzatvára popradský chirurg.