"Je to jedna z možností, ktorá sa zvažuje na rok 2024. Je to v pláne vtedy, pokiaľ by Európska komisia (EK) neriešila naliehavú situáciu, ktorú máme na Slovensku, v Čechách, Maďarsku a v Poľsku, a to s dovozom ukrajinského obilia - ukrajinskej kukurice a iných komodít. Pokiaľ debaty (v Bruseli, pozn. TASR) nebudú nikam smerovať, pretože jednostranné zákazy (dovozov) nie sú riešením natrvalo, sú to len také volania o pomoc, zvažujeme aj to, že opäť pôjdeme slobodne vyjadriť názor pred EK," spresnil.
Tzv. koridory solidarity z Ukrajiny podľa jeho slov nefungujú. "Treba si na rovinu povedať, že keď vznikali, my ani EK sme Ukrajine nesľúbili, že budeme konzumovať ich obilie. Sľúbili sme im, že ho budeme transportovať. Deje sa však opak, ukrajinské obilie vo veľkom zostáva v krajinách EÚ a decimuje naše národné hospodárstvo. Naposledy boli straty slovenských poľnohospodárov vyčíslené na asi 110 miliónov eur, je to, samozrejme, individuálne podnik od podniku, podniky pri ukrajinských hraniciach sú možno postihnuté viac ako tie smerom na západ," podčiarkol.
"Pravda je taká, že sme už stratili trhy, kam sme doteraz zvyčajne exportovali obilie - obsadilo ich ukrajinské obilie. Ukrajinci zase stratili trhy vo svete, pretože ich obsadilo ruské obilie," vysvetlil.