Podľa portálu Daily Mail, nová štúdia z Planetárneho výskumného inštitútu naznačuje, že život by mohol existovať v ľadovcoch soli ukrytých pod povrchom inak neobývateľnej planéty. Tieto ľadovce však nie sú podobné tým, ktoré poznáme na Zemi. Keď Merkúr zasiahli vesmírne asteroidy, krátery prerazili vonkajšiu vrstvu čadičových hornín, čo umožnilo prchavým zlúčeninám vytekať zo zeme a vytvárať ľadovce.
Ako najbližšia planéta k Slnku dosahuje Merkúr počas dňa teplotu 430 °C, čo znamená, že tieto prchavé chemikálie sa medzitým vyparili. Dr. Rodriguez, ktorý sa na štúdii podieľal, povedal: „Naše modely jednoznačne potvrdzujú, že tieto ľadovce pravdepodobne vytvorilo prúdenie soli, a že po ich umiestnení sa v nich zachovali prchavé látky po dobu viac ako 1 miliardy rokov. To znamená, že pod povrchom Merkúra sa pravdepodobne nachádza obrovská vrstva soli, ukrytá pred prudkým slnečným teplom a plná prchavých zlúčenín, ktoré by mohli podporovať život.“ Doktor Rodriguez poukazuje na to, že podobné biotopy boli schopné podporovať život aj tu na Zemi.
Doteraz sa vedci domnievali, že Merkúr nebol vôbec schopný podporovať život. Mysleli si, že obrovské výkyvy teplôt a neustály vplyv slnečného žiarenia spôsobili, že planéta je nehostinná. Hoci sa v niektorých kráteroch našla hlboko zamrznutá voda, len v týchto vrstvách ukrytých pod povrchom planéty by mal život šancu vyvinúť sa.
Dr. Rodriguez dodal: "Tento prelomový objav ľadovcov rozširuje naše chápanie parametrov prostredia, ktoré by mohli udržať život, a pridáva dôležitý rozmer do nášho výskumu astrobiológie, ktorý sa týka aj potenciálnej obývateľnosti exoplanét podobných Merkúru."