Hamas uvádza, že v utorok v centrálnej časti Pásma Gazy vypukli prudké boje. Svedkovia hlásili útoky aj na juhu oblasti. Cieľom pondelkových útokov bolo najväčšie mesto na juhu Pásma Gazy, Chán Júnis, ktoré sa teraz ocitlo v epicentre bojov. Bojuje sa aj v meste Rafah ležiacom na hranici s Egyptom, kde hľadajú útočisko desiatky tisíc civilných obyvateľov.
Nálety izraelskej armády na Rafah si vyžiadali najmenej 12 obetí, napísala palestínska tlačová agentúra WAFA. Útok tam podľa agentúry AP vážne poškodil obytnú budovu.
"Hamas stojí pred rozpadom, IDF (Izraelské obranné sily) obsadzujú jeho posledné bašty," vyhlásil v pondelok v noci izraelský minister obrany Joav Gallant.
Náčelník izraelského generálneho štábu Herci Halevi v pondelok navštívil centrum mesta Chán Júnis. Izraelské sily tam podľa jeho slov zabezpečujú úspechy v severnej časti Pásma Gazy, vstup do južnej časti Pásma a tiež hlboko do podzemia.
Lídri humanitárnych organizácií sa obávajú prepuknutia chorôb a hladomoru na obliehanom území a preto stupňujú diplomatický tlak na Izrael, aby posilnil snahu o ochranu civilného obyvateľstva, píše AFP.
Vojnu medzi Izraelom a Hamasom vyvolala vlna útokov palestínskych militantov na Izrael zo 7. októbra. Zahynulo pri nich 1200 ľudí - väčšinou civilistov - a ďalších zhruba 240 militanti odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Izrael na útoky odpovedal ofenzívou, počas ktorej podľa ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom zahynulo najmenej 18.200 osôb, väčšinou žien a detí.