Prvé miesto získala Praha, kde treba robiť až 25 rokov a v tesnom závese za ňou je Bratislava s 24 rokmi. Ukazuje sa, že rastúce ceny nehnuteľností spôsobili, že vlastníctvo domu alebo bytu sa pre mnohých stáva nedosiahnuteľným snom. Nový Čas preto od odborníkov zisťoval, či v tejto situácii existuje nejaké svetlo na konci tunela.
Podľa Politica ceny nehnuteľností, ako aj nájomného od roku 2014 neustále rástli, pričom práve počas pandémie COVID-19 dopyt po bývaní prudko vzrástol. Z údajov vyplýva, že od roku 2010 do druhej štvrtiny roka 2023 na Slovensku stúpli ceny nehnuteľností o 78 %. Najvyšší skok zaznamenali v Írsku, a to až o 223 %. Zaujímavé zistenia vyplývajú z rebríčka krajín, ktorý zobrazuje ročné platy potrebné na kúpu bytu s rozlohou 75 m2 vo vybraných európskych metropolách.
Politico to rátalo z priemerného platu občanov, za predpokladu, že sa na kúpu použije celá ročná mzda a inde sa neutratia žiadne peniaze. Na čele tróni Praha, za ňou Bratislava s 24 rokmi a bronzovú priečku získal Paríž. V prvej päťke sa nachádzajú ďalšie metropoly zo stredoeurópskeho regiónu, a to Varšava a Budapešť. Najlepšia situácia je v Nikózii na ostrove Cyprus, kde vám na získanie vlastného bytu stačí päťapolročný plat. Hlavnými prekážkami, ktoré vo všeobecnosti ľuďom stoja v ceste za vlastným bývaním, sú vyššie hypotéky, nedostatok vhodných bytov a zhoršenie životných nákladov. Podľa ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa je dopyt po bývaní v hlavnom meste vysoký a ponuka je relatívne nízka.
„Ten dôvod, prečo u nás, v Prahe a myslím si, že aj v Budapešti je dostupnosť najhoršia, tak to pramení hlavne z toho, že viac-menej sú tie ceny nehnuteľností na podobných úrovniach ako napríklad vo Viedni. Samozrejme, tie platy sú u nás oveľa nižšie ako v týchto západných krajinách,“ povedal pre Nový Čas. „Ceny o niečo klesajú a zároveň mzdy o niečo rastú. Takže ten pomer, koľko ročných platov treba na priemerné bývanie v Bratislave, sa postupne zlepšuje, “ skonštatoval Štefanides. Ekonóm súčasne podotýka, že čo sa týka úrokových sadzieb, tam sme už dosiahli vrchol a situácia by sa nemala ďalej zhoršovať.