Pravdepodobnosť teroristického útoku je v Holandsku podľa NCTV v súčasnosti "značná", informovala agentúra AP. Úroveň ohrozenia je takáto vysoká prvýkrát od konca roku 2019. Zároveň prichádza týždeň po tom, čo eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová varovala, že EÚ počas vianočných sviatkov čelí obrovskému riziku teroristických útokov, ktoré súvisia s vývojom vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.
NCTV vysvetlil, že "násilný konflikt v Izraeli a na palestínskych územiach, znesväcovanie Koránu naprieč viacerými európskymi krajinami a výzvy teroristických organizácií na útoky zvýšili hrozbu džihádizmu". Útvar tiež spresnil, že hoci zvýšený stupeň nenariaďuje konkrétne kroky na posilnenie bezpečnosti, "umožňuje partnerom (ako je polícia, obce a ministerstvá) prijať opatrenia na boj proti hrozbe".
V správe protiteroristického útvaru sa tiež uvádzajú nedávne útoky v susedných krajinách, ako aj zadržania osôb podozrivých z terorizmu v Holandsku a okolitých štátov ako odôvodnenie zvýšenia stupňa hrozby. NCTV tiež varoval, že hrozba zo strany pravicového a anti-inštitucionálneho extrémizmu naďalej pretrváva.
K nedávnym útokom došlo vo Francúzsku aj Belgicku. Dvadsaťtriročného nemecko-filipínskeho občana neďaleko Eiffelovej veže v Paríži nožom usmrtil muž vyčíňajúci na okoloidúcich ľudí, ktorý čelí obvineniam z vraždy a pokusu o vraždu v spojitosti s teroristickou organizáciou. Bruselské úrady v októbri usmrtili Tunisana, ktorý strieľal na troch švédskych futbalových fanúšikov, pričom dvoch z nich zabil. Incident si pri tom nahrával na video, v ktorom sa prihlásil k útoku. v ktorom sa prihlásil k útoku a povedal, že Korán je "červená čiara, za ktorú je pripravený sa obetovať".
Švédsko zvýšilo pohotovosť pred teroristickými útokmi na druhý najvyšší stupeň už v auguste po čom, čo v krajine prebehla séria pálení Koránu, ktoré podnietili demonštrácie naprieč moslimskými krajinami aj vyhrážky zo strany militantných skupín.